Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Okna" - premiera w Teatrze Groteska

  • Ewa Szkurłat
  • date_range Czwartek, 2023.05.18 16:03 ( Edytowany Czwartek, 2023.05.18 17:10 )
Ten spektakl przemówi do nas sytuacjami i obrazami. Opowiada o znaczeniu i sile domu. O przestrzeni naszego zakorzenienia w niepewnym i zmiennym świecie. To opowieść o tym, jak krucha i łatwa do fizycznego unicestwienia jest ta domowa ostoja. „OKNA” to opowieść stworzona przez polskich i ukraińskich twórców w Teatrze Groteska.

PAP/Art Service

Mówi Tatiana Nikolaeva

Tetiana Nikolaeva i Denis Lemaikin to para teatralna z Kijowa. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie, znaleźli się w Polsce. A dzięki pomocy UNIMY i środowiska teatralnego w Krakowie, niemal od razu mogli pracować w swojej branży, m.in. w Teatrze Groteska. Tetiana jest aktorką i reżyserką teatralną. W Kijowie założyła własny teatr oraz szkołę teatralną dla dzieci i dorosłych o nazwie Lito. Denis jest reżyserem teatralnym oraz teatralnym i filmowym aktorem. Pracował w Kijowskim Miejskim Teatrze Lalek, brał udział w kręceniu filmów, uczył aktorstwa i wystawiał spektakle w Teatrze Lito.  Wraz z reżyserem Teatru Groteska Lechem Walickim stworzyli wspólny projekt teatralny.

To przedstawienie bez słów – przemawiające do nas sytuacjami i obrazami. Utrzymane w konwencji teatru plastycznego. "Okno to z jednej strony nostalgia, tęsknota, nadzieja. Z drugiej zaś - smutek, strach, rozpacz, stupor i zobojętnienie. To potencjalne źródło wolności i tlenu, a paradoksalnie dowód zamknięcia, zniewolenia i stagnacji. Dla niektórych okno jest jedynym źródłem ciepła, światła i radości. Dla innych może być nośnikiem chłodu, mroku, fobii i lęków. To za nim kryje się wszystko to, co warto podziwiać, jak i to, czego widzieć byśmy nigdy nie chcieli" - mówi Lech Walicki.

Mówi Lech Walicki

Premiera spektaklu "Okna"  - 20.05. w Teatrze Groteska, na scenie dla dorosłych.

Reżyseria: Denys Lemaikin, Tatiana Nikolaeva, Lech Walicki
Pomysł inscenizacyjny: Lech Walicki
Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
Muzyka: Franciszek Lis
Choreografia: Eryk Makohon
Inspicjent: Marek Stawowczyk
Występują:
Denys Lemaikin, Tatiana Nikolaeva, Lech Walicki

Autor:
Ewa Szkurłat

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię