Wszystko zaczęło się w roku 1888, kiedy to przyjaciele Tytusa Chałubinskiego wybitnego warszawskiego lekarza, uczonego i społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny także kolekcjonera postanowili uczcić jego zaslugi powołując do życia muzeum jego imienia. Rok później w 1889 powstało Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego a trzy lata później rozpoczęła się budowa siedziby muzeum. Dziś zakopiańska placówka poza okazałym gmachem w sercu Zakopanego przy Krupówkach, wedle projektu Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego dysponuje jedenastoma zabytkowymi obiektami , oddziałami muzealnymi w Zakopanem , Łopusznej , Czarnej Górze, Jurgowie.

Ogromną wartością Muzeum - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków - dyrektorka Anna Wende Surmiak , są jego unikatowe i różnorodne zbiory etnograficzne , przyrodnicze, sztuki współczesnej , archiwalnej fotografii także plakatów, czasopism nut i filmów.

Przed Muzeum są jednak nowe wyzwania m in zdobycie funduszy na gruntowną rewitalizację zabytkowego Gmachu Głównego przy Krupówkach połączoną z przebudową stałej ekspozycji muzealnej a także realizacja zaplanowanego z rozmachem na 2015 r - Roku Witkiewiczów , w 100 rocznicę śmierci Stanisława, twórcy stylu zakopiańskiego i 135 rocznicę urodzin jego syna Stanisława Ignacego "Witkacego" .

 

 

Świętowanie jubileuszu 125 lecia istnienia potrwa do końca roku ale pierwsze atrakcje od 18 do 20 września :

18 września (czwartek)

w godz. 14:00-19:00 – „Podtatrzańskie Popołudnie Muzealne”, czyli bezpłatne zwiedzanie naszych zakopiańskich czterech muzeów i trzech galerii sztuki. Nasi najlepsi przewodnicy już się szykują i zaczynają Was wypatrywać z muzealnych okien.

Dworzec Tatrzański, godz. 19:00 - Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim, wieczór górski Pyszniańskie opowieści o legendarnym schronisku SN PTT na Hali Pysznej i narciarskim „El Dorado”.

 

19 września (piątek)

godz. 20:00 – „Raut Muzealny i taneczne afterparty”, czyli jubileuszowa feta w Dworcu Tatrzańskim (ul. Krupówki 12). Wieczór uświetnią zabawne anegdoty i ciekawe historie o Muzeum Tatrzańskim – od jego powstania aż po czasy współczesne.

 

20 września (sobota)

godz. 10:00 – „Wycieczka bez programu”, czyli współczesna interpretacja dziewiętnastowiecznych wypraw dra Tytusa Chałubińskiego. Niezwykła wyprawa w Tatry Zachodnie nie może się odbyć bez duchowej obecności Walerego Eljasza i Stanisława Witkiewicza, a bez góralskiej muzyki tym bardziej. Finał w schronisku w Dolinie Chochołowskiej, gdzie na strudzonych turystów będzie czekał pyszny obiad i spektakl „Alpejska szafka”.

Wiecej na stronie Muzeum.

 

jdruzynska/mat.pras