Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Misteria Paschalia po raz pierwszy z Radiem Kraków i Radiem Kraków Kultura

  • Georgina Gryboś
  • date_range Piątek, 2024.03.22 18:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.03.25 09:03 )
Tegoroczny festiwal Misteria Paschalia to temat synergii muzyki i architektury. To wykorzystanie tego, co w Krakowie najlepsze i najpiękniejsze: kulturowego dziedzictwa. Radio Kraków i Radio Kraków Kultura włączają się w tę opowieść. Na Słuchaczki i Słuchaczy obu anten czekają transmisje i retransmisje koncertów oraz bieżące komentarze dotyczące festiwalowych wydarzeń.

fot. Adrian Pallasch_Misteria Paschalia

- Bardzo się cieszę, że wydarzenia tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia po raz pierwszy wybrzmiewać będą w Radiu Kraków i Radiu Kraków Kultura w tak dużym wymiarze - mówi szef Radia Marcin Pulit. - Festiwal Misteria Paschalia jest wydarzeniem bezprecedensowym w naszej części Europy, a dotychczasowe związki Festiwalu z naszą stacją ograniczały się do działań redakcyjnych i komercyjnych kampanii promocyjnych. Tymczasem kompetencje radiowych redaktorów pozwolą nam po raz pierwszy nie tylko na relacjonowanie na bieżąco działań festiwalowych, ale na pogłębioną analizę zjawisk muzycznych, fachowy komentarz czy rozmowy z artystami i organizatorami. Radio Kraków i Radio Kraków Kultura staną się dodatkowo platformą dla transmisji i reemisji rejestrowanych koncertów, na które bardzo serdecznie zapraszam nasze Słuchaczki i Słuchaczy.

grafika_misteria.png (1.36 MB)

Od 2004 roku festiwal Misteria Paschalia nie ustaje w przybliżaniu polskim melomankom i melomanom doskonałych utworów muzyki dawnej w równie spektakularnych i mistrzowskich wykonaniach artystek i artystów z kraju i zagranicy. Przez dwie dekady festiwal ten wyrastał na jedno z najlepszych tego typu wydarzeń w Europie, a poprzeczka rokrocznie była stawiana przez organizatorów coraz wyżej. W 2024 roku Misteria Paschalia łączą siły z Radiem Kraków i Radiem Kraków Kultura, aby poszerzyć krąg odbiorców i zaprosić do muzycznego stołu również tych, których w Krakowie zabraknie. Na Słuchaczki i Słuchaczy obu anten czekają transmisje i retransmisje koncertów oraz bieżące komentarze, dotyczące festiwalowych wydarzeń.

Radio Kraków Kultura na festiwalu Misteria Paschalia | harmonogram

- Absolutnie jeden z największych i najważniejszych festiwali poświęconych wykonawstwu historycznemu to Misteria Paschalia. W Radiu Kraków Kultura często słyszymy o kolekcjonerach wrażeń. Wrażeń, emocji, piękna i dreszczy na pewno nie zbraknie na tegorocznym festiwalu muzyki dawnej w Krakowie, stąd radość, że Radio Kraków Kultura wchodzi w mariaż z Misteriami. Jesteśmy pewni, że dostarczymy Państwu niezapomnianych muzycznych momentów. – nie kryje radości ze współpracy Paweł Szczepanik, kierownik muzyczny RKK.

fot. Adrian Pallasch_Misteria Paschalia_1.jpeg (762 KB)

Warto przypomnieć, że zmieniający się festiwal od 2017 roku proponuje interesującą formułę, w której stanowisko dyrektora artystycznego wydarzenia powierzane jest najlepszym muzykom ze świata wykonawstwa historycznie poinformowanego. Dotychczas byli to Vincent Dumestre z zespołem Le Poème Harmonique, John Butt z Dunedin Consort, Antonio Florio z Cappella Neapolitana. Praca francuskiego dyrygenta Raphaëla Pichona i jego zespołu Pygmalion została przerwana przez pandemię. Jubileuszową edycję poprowadziła Martyna Pastuszka i {oh!}Orkiestra.

W tym roku na stanowisko dyrektora – rezydenta festiwalu powrócił Vincent Dumestre – francuski instrumentalista, dyrygent, założyciel zespołu Le Poemè Harmonique. Studiował historię sztuki w École du Louvre i grę na gitarze klasycznej w École Normale de Musique de Paris. Później zainteresował się repertuarem barokowym – zanim zaczął występować z wieloma europejskimi zespołami muzyki dawnej, w tym Ricercar Consort, La Simphonie du Marais czy Le Concert des Nations – uczył się gry na lutni, teorbie i gitarze barokowej u Hopkinsona Smitha, Eugène’a Ferré i Rolfa Lislevanda. Jest laureatem m.in. Diapason d’Or i Choc du Monde de la musique oraz rekomendacji w magazynach „Classica”, „Télérama”, „Répertoire” czy „Opéra International”.

fot. Joanna Gałuszka_Misteria Paschalia_2.jpeg (1.24 MB)

Misteria Paschalia dbają nie tylko o wysoki poziom programu, ale też wprowadzają muzykę do doskonale znanych krakowskich przestrzeni, nie tylko sakralnych. W tej edycji festiwalowa publiczność będzie cieszyć się muzyką w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, Bazylice Mariackiej, Starej Synagodze czy Katedrze na Wawelu. Melomanki i melomani odwiedzą również ICE Kraków Congress Center czy Pałac Potockich. Warto dodać, że jednym z najbardziej spektakularnych punktów programu, już od lat jest koncert w Kopalni Soli w Wieliczce.

Wśród tegorocznych artystów warto wymienić, poza dyrektorem artystycznym i jego zespołem, Jordiego Savalla, którego ponowna obecność w Krakowie wzbudza wielkie zainteresowanie czy La Têmpete, a z rodzimego rynku Arte dei Suonatori czy Marcina Świątkiewicza.

fot. Klaudyna Schubert_Misteria Paschalia_3.jpeg (463 KB)

„Festiwal gościł takie sławy muzyki dawnej, jak Jordi Savall, René Jacobs, Fabio Biondi, Marc Minkowski, Ottavio Dantone, Diego Fasolis, Christophe Rousset oraz specjalizujące się w wykonawstwie historycznym zespoły: Il Giardino Armonico, Europa Galante, Les Arts Florissants, Accademia Bizantina, Ensemble Organum i Les Talens Lyriques. Ważnym elementem jest też prezentacja dorobku polskich zespołów – m.in. Capelli Cracoviensis i {oh!} Orkiestry Historycznej – czy artystów, takich jak Agnieszka Budzińska-Bennett.” – pisze Mateusz Borkowski, dziennikarz i krytyk muzyczny oraz uważny obserwator i uczestnik życia muzycznego w Krakowie.

Posłuchaj rozmów o tegorocznej edycji festiwalu Misteria Paschalia w Radiu Kraków Kultura:

Linki:

https://radiokrakowkultura.pl/podcasty/misteria-paschalia-2024

https://radiokrakowkultura.pl/podcasty/jordi-savall-ponownie-w-krakowie

https://radiokrakowkultura.pl/podcasty/misteria-paschalia-powrot-do-przeszlosci

Poznaj program festiwalu Misteria Paschalia 2024

https://misteriapaschalia.com/program/

Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK.jpg (880 KB)

1460x616.jpg (42 KB)

Tematy:
Autor:
Georgina Gryboś

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię