15 czerwca 1931 roku aktem notarialnym zawartym w Warszawie powołano do życia spółkę, która założyła w Krakowie przy ulicy Lipowej hutę szkła – „Krakowską Hutę Szkła, L. Bąkowski, D.Chazan i S-ka”.
Huta ta, zajmująca się przede wszystkim produkcją butelek dla Państwowego Monopolu Spirytusowego, była przed wojną jednym z największych zakładów przemysłowych w Krakowie. Po wojnie kontynuowała tradycje szklarskie wytwarzając baloniki żarówkowe, szkło akumulatorowe, szkło gospodarcze, a przede wszystkim – szkła artystyczne znane jako szkła krakowskie.
Dziś huta działa w ramach Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych i jest przede wszystkim centrum edukacyjno-kulturalnym, przybliżającym mieszkańcom Krakowa i turystom fascynujący świat szklanej materii. 
 
Z okazji obchodów jubileuszu 90-lecia Krakowska Huta Szkła, zaprasza na spotkanie, które rozpocznie się 18 października 2021 o godzinie 15.00.
Wraz z gośćmi specjalnymi będziemy rozmawiać o projektowaniu i kolekcjonowaniu szkła artystycznego, z naciskiem na szkło krakowskie. Zaprezentujemy również limitowaną i sygnowaną kolekcję OLD SCHOOL - wzory z lat 70. i 80. w nowej odsłonie. Wiele projektów nie trafiło nigdy wcześniej do stałej produkcji, a część została wykonana w zupełnie nowej kolorystyce.
 
 
Program spotkania:
15.00 - 16.00 - pokaz formowania wzoru szkła krakowskiego oraz prezentacja kolekcji OLD SCHOOL
16.00 - 16.45 - panel dyskusyjny - Jak projektować szkło? (goście specjalni: Aleksandra Kujawska - Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Monika Rościszewska – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Marian Gołogórski – malarz, rzeźbiarz, projektant mody, szkła i biżuterii)
16.45 - 17.00 - przerwa
17.00 - 17.45 - panel dyskusyjny - Jak kolekcjonować szkło? (kolekcjonerzy szkła: Aleksandra Kujawska, Artur Bort, Marcin Furtak)
 

 

Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

 

Krakowska Huta Szkła ul Lipowa 3