Historia żydowskiego ruchu sportowego w Krakowie to temat kolejnej wystawy czasowej w Starej Synagodze, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Idea „muskularnego judaizmu” przedstawiona przez wiedeńskiego lekarza - Maxa Nordaua na II Kongresie Syjonistycznym w Bazylei w 1898 r. zainspirowała Żydów do tworzenia w Europie, Afryce i Azji stowarzyszeń i klubów sportowych. W zamyśle Nordaua zwiększenie aktywności fizycznej wśród Żydów miało poprawić ich kondycję zdrowotną, a w przyszłości przyczynić się do odbudowy państwa żydowskiego.
Zainteresowanie sportem nie ominęło Krakowa, w którym do II wojny światowej istniało ponad dwadzieścia żydowskich klubów sportowych o różnych orientacjach politycznych i światopoglądowych.
Wystawa ukazuje szeroki zakres działalności sportowej dwóch największych żydowskich klubów sportowych Krakowa – Żydowskiego Klubu Sportowego Makkabi oraz Żydowskiego Towarzystwa Sportowego "Jutrzenka". Znajdziemy też pamiątki związane z innymi klubami krakowskimi oraz stowarzyszeniami sportowymi z miast takich jak np. Łódź, Warszawa czy Berlin.
Wystawę "Machabeusze sportu. Sport żydowski w Krakowie" będzie można oglądać do maja 2013 r.

kp