Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Cała w kwiatach. Krakowska szkoła witrażu" w... Muzeum Witrażu

Nowa wystawa w Muzeum Witrażu w Krakowie to opowieść o tym, jak na początku XX wieku polne rośliny z zawładnęły wyobraźnią projektantów przeszkleń, które do dziś zdobią wnętrza krakowskich kamienic.

Pod koniec XIX wieku krakowscy artyści wyszli ze szkicownikami na podmiejskie łąki. Brodzili wśród wysokich po kolana traw i pieczołowicie studiowali wygląd kwiatów i ziół, zapełniając szkicowniki rysunkami. Rośliny stały się dla młodopolskich twórców niewyczerpanym źródłem inspiracji – szczególnym upodobaniem cieszyły się swojskie, lokalne gatunki: maki, słoneczniki, fiołki. Kwiaty w tym okresie zajęły ważne miejsce w każdej chyba dziedzinie sztuki i rzemiosła – również witrażownictwie, stając się jedną z najwyraźniejszych cech wyodrębniającej się wówczas Krakowskiej Szkoły Witrażu.

Wystawa “Cała w kwiatach. Krakowska Szkoła Witrażu” to opowieść o tym, jak na początku XX wieku polne rośliny z wdziękiem zawładnęły wyobraźnią projektantów przeszkleń, które do dziś zdobią wnętrza krakowskich kamienic. Główną bohaterką wystawy jest więc flora, a wraz z nią: mistrzowsko prowadzone linie, plamy koloru i światła, a wreszcie krakowska architektura.

Ekspozycja podzielona na kwiatowe sektory prowadzi widza od gatunku do gatunku, przedstawiając wybrane rośliny w ujęciach twórców Krakowskiej Szkoły Witrażu i opowiadając o ich symbolice. Widz, spacerując wśród maków czy słoneczników, przeniesie się jednocześnie do kamienic przy ulicach Straszewskiego, Staszica czy Sarego.

Wystawa  czynna od 16 maja 2024 w przestrzeni ekspozycyjnej muWi Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego  23

Wstęp wolny.

mat.pras.muWi

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię