Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Boginie" - debiutancki spektakl Jana Jelińskiego

  • Kultura
  • date_range Środa, 2021.06.02 17:45 ( Edytowany Piątek, 2021.06.04 12:33 )
„Boginie” to spektakl oparty na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory.

fot. Bartek Barczyk, mat prasowe teatru

Premiera na Scenie Domu Machin Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„BOGINIE” - są debiutanckim spektaklem laureata tegorocznej edycji Forum Młodej Reżyserii Jana Jelińskiego. „Boginie” to spektakl oparty na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory, które łączy motyw wędrówki między światami żywych i umarłych. Moment przejścia oraz liczne w kulturze przedstawienia Hadesu zainspirowały twórców do postawienia pytania o kondycję bogów i bogiń. To opowieść o cielesności, bólu, chorobie, ale również o poszukiwaniu tożsamości, wracaniu do zdrowia i nauce rozumienia własnego ciała.

- Wybrałem temat czerpiący ze świata mitycznego, ponieważ interesuje mnie badanie kondycji bóstw w kontekście współczesności. Archetypiczna energia mitów greckich, stwarza przestrzeń do poszukiwań wspólnych płaszczyzn dla antyku i świata dzisiejszego, co wydaje mi się szczególnie fascynujące – wyjaśnia Jan Jeliński, reżyser spektaklu, student V roku Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, laureat nagrody głównej Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podczas 10. Forum Młodej Reżyserii za wrażliwość i autorską drogę w rozczytywaniu i redefiniowaniu archetypów kultury za reżyserię spektaklu „Nimfy 2.0” wyreżyserowanym w Starym Teatrze.

Na scenie Domu Machin zobaczymy:
Natalię Strzelecką, Alinę Szczegielniak, Magdalenę Osińską, Karola Kubasiewicza, Rafała Szumerę.
Pozostali twórcy:
tekst i dramaturgia: Alicja Kobielerz, scenografia i kostiumy: Rafał Domagała, muzyka: Filip Grzeszczuk, wideo: Adam Zduńczyk, projekcje multimedialne: Tomasz Gawroński, inspicjent: Bartłomiej Oskarbski, producentka: Oliwia Kuc.

Reżyseria Jan Jeliński
Dramaturgia Alicja Kobielarz
Premiera 4 czerwca 2021.

Premierowy set: 4,5,6 czerwca
Spektakle w lipcu: 1,2,3,4 lipca


mat.prasowe/jn

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię