Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pożegnanie Jerzego Treli

  • Radio Kraków
  • date_range Niedziela, 2022.05.15 17:44 ( Edytowany Poniedziałek, 2022.05.23 10:09 )
W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy. Stworzył wiele znakomitych kreacji teatralnych między innymi w "Dziadach", "Wyzwoleniu" i "Hamlecie", zagrał w ponad 70. filmach oraz w 140. spektaklach Teatru Telewizji. Aktor był związany na stałe z Krakowem, a od 1970 roku z Narodowym Starym Teatrem. Współpracował także z Radiem Kraków.

Fot. Piotr Kubic

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku w podkrakowskich Leńczach. Studiował w krakowskiej PWST. Był jednym ze współtwórców Teatru STU, pracował też w Teatrze Rozmaitości (dzisiejszej Bagateli).

Mistrz Jerzy Trela z Leńcz - u Dominikanów wadziłem się z Bogiem

Piątek, 2022.05.20

Od 1970 r. związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Grał w spektaklach m.in. Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza i Krystiana Lupy. Do historii teatru przeszła jego rola Konrada w „Dziadach” Adama Mickiewicza i Konrada w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego.

Jerzy  Trela zagrał w głośnych realizacjach sztuk Witkacego, Gombrowicza i Mrożka, m.in.: „Szewcach” (1971), „Matce” (1972), „Portrecie” (1988), Ślubie (1991) w reżyserii Jerzego Jarockiego.

Współpracował z Andrzejem Wajdą przy jego teatralnych inscenizacjach, m.in. „Z biegiem lat, z biegiem dni...” (1978), „Hamlet” (1981), „Dybuk” (1988). Ważne były również role w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego,  inscenizacjach dramatów Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie: „Sędziowie” (1999) i „Wesele” (2000). W 2002 roku zagrał w  przedstawieniu „Morze i zwierciadło”, jednym z ostatnich dzieł teatralnych Grzegorzewskiego. Artysta współpracował także z Krystianem Lupą, zagrał w Powrocie Odysa (1981) i Lunatykach II (1998).

W artystycznym dorobku miał ponad 140 ról w Teatrze TV oraz ponad 70 ról filmowych. Profesor i wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, a przez dwie kadencje, w latach 1984-1990, także jej rektor.

23 maja odbędą się uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli

Wtorek, 2022.05.17

W magistracie i internecie księga kondolencyjna dedykowana Jerzemu Treli

Poniedziałek, 2022.05.16

Anna Dymna wspomina Jerzego Trelę: "Był jednym z najważniejszych ludzi, jakich spotkałam na tej drodze".

Poniedziałek, 2022.05.16

O byciu rektorem, aktorstwie i rodzinie aktor opowiadał  Elżbiecie Koniecznej.

Posłuchaj rozmowy

Aktor był laureatem wielu nagród teatralnych, filmowych, telewizyjnych. Otrzymał m.in. honorowy tytuł „Zasłużonego dla kultury narodowej” (1989), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie teatru oraz Gloria Artis (2005); w 2011 roku został uhonorowany  Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Trela był bardzo mocno związany z Radiem Kraków. Już jako student szkoły teatralnej rozpoczął współpracę z reżyserką Romaną Bobrowską. W ostatnich latach zagrał m.in. w Weselu w reż. Andrzeja Seweryna, rolę starego Konrada w „Wyzwoleniu” w reż. Agaty Dudy-Gracz, wystąpił też w „Sercu ciemności” Jacka Dukaja oraz w słuchowisku „Droga Pani Schubert” na podstawie wierszy Ewy Lipskiej.

Posłuchaj fragmnetu słuchowiska „Droga Pani Schubert”

Aktor wystąpił w wielu  w słuchowiskach zrealizowanych w Radiu Kraków. Na Festiwalu "Dwa teatry" w Sopocie w 2005 roku Jerzy Trela otrzymał nagrodę aktorską za główną rolę w słuchowisku  pt. "Chrystus z Lobetal" w reżyserii Romany Bobrowskiej, wg tekstu Leszka Wołosiuka  o ostatnich dniach Ericha Honeckera.

W „Weselu” w reż. Andrzeja Seweryna zagrał Wernyhorę, w rolę starego Konrada wcielił się  w  słuchowisku "Sceny z Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Agaty Dudy- Gracz.

W radiu najbardziej cenię samotność i bliskość, intymność kontaktu ze słuchaczem. Lubię grać w słuchowiskach, ale bardzo bliska jest mi również poezja czytana w radiu

- tak o swoich radiowych doświadczeniach  mówił w rozmowie z  Justyną Nowicką.

Posłuchaj rozmowy

W archiwum Radia Kraków jest wiele nagrań czytanych przez Jerzego Trelę wierszy i powieści.Posłuchaj Jerzego Treli jako Konrada w „Dziadach” Posłuchaj Jerzego Treli jako Konrada w „Wyzwoleniu”
Odszedł mój ukochany rektor, mój wspaniały partner sceniczny, przyjaciel, człowiek skała, symbol polskiego teatru. Przede wszystkim tak dobry, kochany człowiek, nieznoszący wszelkiego patosu, sztuczności, ciepłem i poczuciem humoru rozbrajający wszystkie trudne sytuacje.
Dorota Segda
Mówi Dorota Segda
Coraz mniej jest takich drogowskazów w polskiej kulturze, jakim był Jurek Trela.
Józef Żuk Opalski

Źródło:
Informacyjna Agencja Radiowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię