Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zdygitalizowano archiwalne zdjęcia legendarnego kapelana spod Monte Cassino

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2019.12.09 18:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:04 )
Blisko 20 tysięcy negatywów fotograficznych zostawił po sobie o. Adam Studziński - dominikanin, legendarny kapelan spod Monte Cassino. Właśnie zakończył się proces dygitalizacji tych unikatowych fotografii, które są ważne nie tylko dla polskich Dominikanów - mówi o. dr Ireneusz Wysokiński - dyrektor Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów.

Ojciec Adam Studziński we Włoszech

"Te zbiory są bardzo cenne, nie tylko dla nas, dominikanów, ale przede wszystkim dla badaczy - dla historyków, historyków sztuki. One zawierają wiele zdjęć z okresu II wojny światowej, z okresu działalności Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Następnie zawierają zdjęcia dotyczące środowisk kombatanckich, harcerskich, a potem, już w ostatnim okresie, to są zdjęcia dotyczące głównie prac w klasztorze krakowskim. Ponieważ teraz są prowadzone badania na temat tego klasztoru, myślę, że te zdjęcia będą tutaj bezcenne" - tłumaczy o. Wysokiński

Zbiór zawiera unikatowe zdjęcia z II Wojny Światowej pokazujące szlak bojowy z Palestyny przez Iran, Egipt, Włochy, Francję, Anglię. O.Adam Studziński zostawił także filmy - mówi Marcin Sanak z archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów.

 

Odpoczynek żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Fot. o. Adam Studziński

 

"Na filmach znajduje się między innymi krajobraz po bitwie o Monte Cassino. Mamy też życie codzienne dominikanów, nawet w okresie międzywojennym - więc są to niezwykle cenne materiały - ale, co ciekawe, są także niemieckie filmy propagandowe, które jakoś ojciec Adam Studziński być może znalazł i uznał, że one są cenne, bo też dokumentują w specyficzny sposób wydarzenia II wojny światowej z punktu widzenia propagandowego" - wymienia Sanek.

Koszty dygitalizacji to blisko 290 tys.złotych - sfinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dominikanów. Docelowo wszystko -  za dwa lata - ma być dostępne w internecie. Potrzebny jest jeszcze dokładny opis unikatowego zbioru.

O.Adam Studziński zmarł w 2008 roku w Krakowie Był kapelanem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, duszpasterzem harcerzy, legionistów i kombatantów II wojny światowej, a także archeologiem prowadzącym prace w krakowskim klasztorze Dominikanów i kościele św. Idziego.
Za udział w bitwie pod Monte Cassino został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

 

Widok na zniszczony klasztor na Monte Cassino. Fot. o. Adam Studziński

 

(Anna Kluz-Łoś/łk)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię