Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Wszystko jest teatrem" - w Krakowie 37. ULICA Festival

  • Tadeusz Marek
  • date_range Piątek, 2024.07.05 08:02 ( Edytowany Piątek, 2024.07.05 08:32 )
140 ulicznych spektakli teatralnych, happeningów, klaunad i pokazów marionetkowych a wszystko to za darmo. Dziś w Krakowie rozpoczyna się festiwal, za którego sprawą miasto odwiedzą artyści - jak zapewniają organizatorzy - najwyższej próby. Nie zabraknie także akrobatów, cyrkowców i żonglerów. Wielkie widowiska splatają się w programie z akrobacjami na linie, taniec zaś z formami marionetkowymi i lalkowymi. ULICA Festival potrwa do niedzieli.

Na zdjęciu Jerzy Zoń | Fot.: Tadeusz Marek

O kluczowych punktach programu informuje Jerzy Zoń - dyrektor festiwalu:

Codziennie popołudniu przechodzenie po linie między ścianą Pałacu Pod Baranami a ścianą wieży ratuszowej. Taniec wertykalny na ścianie wieży codziennie o 22:30. Każdego dnia widowiska na scenie po lewej stronie rynku. W piątek Teatr A Part, w sobotę KTO, w niedzielę Klinika Lalek. Mały Rynek to propozycje dla dzieci: lalkarze i marionetki na najwyższym światowym poziomie. 

Posłuchaj Jerzego Zonia.

Cykl wielkich widowisk odbywających się na scenie pod wieżą ratuszową otworzy dziś o godzinie 21:30 Teatr A Part z Katowic spektaklem "Femina". Przedstawienie inspirowane jest książką "Seks i śmierć" francuskiego antropologa Jacques'a Ruffiego oraz malarstwem i grafiką symboliczną. Opowiada w metaforycznym skrócie historię życia Kobiety - od narodzin, przez doświadczenie życia, po śmierć. W sobotę na tej samej scenie Teatr KTO i "Ślepcy" Jerzego Zonia. Spektakl z choreografią Eryka Makohona powstał na podstawie powieści „Miasto ślepców” portugalskiego noblisty Jose Saramago. Aktorzy przedstawią opowieść o epidemii... ślepoty, traktującą o społecznych lękach i ślepocie, tej nie tylko cielesnej. Zwieńczeniem cyklu widowisk będzie niedzielny wstęp grupy Klinika Lalek z Wolimierza. Spektakl „Cyrk Tarabumba” jest niecodzienną formą teatralnego widowiska cyrkowego, w którym zamiast zwierząt występują lalki zwierząt w ich naturalnych wielkościach. Przedstawienie nawiązuje do tradycji sztuki cyrkowej, jednak cierpienie zwierząt zastępuje pięknem teatru lalek, akcentując konieczność poszanowania wszystkich czujących żywych istot.  To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw na świecie.

Posłuchaj Jerzego Zonia - zapowiedź widowisk

ULICA Festival – międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych organizowany od 1987 r. w Krakowie przez Teatr KTO. Jest jednym z najstarszych tego typu festiwali w Europie Środkowej. Podczas ULICY prezentowane są monumentalne widowiska, spektakle teatralne, happeningi, klaunady, pokazy marionetkowe, fire show oraz wiele innych wydarzeń. ULICA Festival to flagowe wydarzenie województwa małopolskiego, rozpoznawalne na całym świecie, które rokrocznie gości ponad 180 artystów z całego świata oraz ściąga dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów. Przedstawienia odbywają się w lipcu na najważniejszych placach w Krakowie, m.in. na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim, Małym Rynku, Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego i wielu innych. Ponadto od kilku lat ULICA Festival rozszerzyła swoją działalność i prezentuje również spektakle w innych małopolskich miastach, takich jak Niepołomice, Wieliczka, Limanowa oraz Tarnów. Ambicją festiwalu jest prezentowanie najnowszych nurtów w światowej sztuce teatru ulicznego.

- deklarują organizatorzy.

Kompletny program festiwalu znaleźć można pod adresem: www.teatrkto.pl/ulica-festival/

Plakat festiwalu

Plakat festiwalu

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię