Ostatnie prace konserwacyjne, przegląd infrastruktury, czyszczenie basenów i gotowe - 19 czerwca można już przyjść na Zakrzówek. Oczywiście kąpielisko czynne jest cały rok, ale rozpoczęcie sezonu oznacza, że 19 czerwca na Zakrzówku (i Bagrach) pojawią się ratownicy.

- Przed nami całe lato wodnych atrakcji, przypominam jednak, że w każdy wakacyjny poniedziałek kąpielisko na Zakrzówku będzie nieczynne. To jest zawsze dzień serwisowy, w którym sprawdzamy stan całej infrastruktury – mówi Łukasz Pawlik, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. - Zostawiamy też limity wejść – w basenach i na pomostach może przebywać jednocześnie 600 osób. Wstęp jest oczywiście za darmo.

Zakrzówek, ze swoimi pływającymi basenami, bije rekordy popularności. Każdego słonecznego dnia, w poprzednim sezonie, przed wejściem ustawiały się gigantyczne kolejki. Oczywiście miejsca do pływania jest sporo, ale ratownicy są tylko przy basenach. Drugiego takiego miejsca nie ma w całej Polsce, Zakrzówek już nazywany jest „krakowską Chorwacją”, „krakowskimi Maledwiami”, ale jak mówią urzędnicy - niepotrzebnie, bo przecież Zakrzówek to… Zakrzówek.

Gotowe jest już Centrum Sportów Wodnych, trzeba tylko wybrać operatora obiektu, co prawdopodobnie stanie się dopiero po sezonie.

Co oferuje kąpielisko na Zakrzówku?

Z kąpieliska na Zakrzówku mogą korzystać wszyscy. Powstałe na tafli zbiornika ażurowe baseny mają różną głębokość, dając możliwość kąpieli zarówno osobom potrafiącym, jak i niepotrafiącym pływać, w tym najmłodszym krakowianom, którzy mają do dyspozycji basen o głębokości 40 cm. Dla wprawnych pływaków kąpielisko oferuje baseny o głębokości 3,5 m. Pamiętać należy, że średnia głębokość wody wokół pomostów to średnio ok. 20m. Kąpiel poza wyznaczonym kąpieliskiem oraz poza godzinami jego funkcjonowania możliwa jest wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Kąpielisko w sezonie 2024 będzie funkcjonowało w terminie od 19 czerwca do 8 września w godzinach miedzy 10.00 a 18.00 w dniach od wtorku do niedzieli. W poniedziałki kąpielisko jest nieczynne.
Wstęp  jest bezpłatny. Przypominamy jednak, że obowiązuje limit osób mogących korzystać z obiektu w tym samym czasie.Zakrzówek to nie tylko kąpielisko

Jest to przede wszystkim teren przyrodniczo cenny, o który trzeba szczególnie zadbać. Limit dostępu do całego obiektu ma na celu ochronę jego kameralnego charakteru oraz czystości wody i ochronę przyrody. Korzystając z wodnych uroków Zakrzówka, zaleca się stosowanie preparatów do opalania niezawierających pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników, parabenów i silikonów.