Proces apelacyjny w jednej z największych w Polsce spraw związanych z przestępczością pseudokibiców rozpoczął się 10 marca, a 18 maja sąd zakończył wysłuchiwać stanowisk stron. Jak poinformowało PAP biuro prasowe Sądu Apelacyjnego w Krakowie, wyrok zostanie ogłoszony w poniedziałek.
Apelacja dotyczy wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, który w czerwcu 2023 r. skazał kilkadziesiąt osób związanych z grupą na kary od 15 lat pozbawienia wolności do kar więzienia w zawieszeniu. Byli oni oskarżeni m.in. o usiłowanie zabójstwa, porwania, brutalne pobicia, rozboje, kradzieże i handel dużymi ilościami narkotyków. Decyzję sądu zaskarżyli obrońcy 46 oskarżonych, domagając się uniewinnienia albo złagodzenia kar, a także prokurator, który odwołał się od wyroku wobec 44 osób, wnosząc o wyższe kary.
- To jest opowieść o przemocy – mówił przed krakowskim sądem prokurator Jacek Otola, dodając, że w przypadku Psycho Fans „przemoc stanowi istotę działalności, to jest to spoiwo, które łączy tych członków”.
Kluczowe dla oskarżenia grupy pseudokibiców były zeznania skruszonych członków grupy, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania i złożyli zeznania obciążające kompanów. Kwestia wiarygodności tzw. małych środków koronnych była głównym zarzutem stawianym w apelacji przez obrońców.
– Wskazujemy, jaki (tzw. mali świadkowie koronni – PAP) mieli interes w pomawianiu innych osób, także wskazujemy, że uzupełniali braki w wiedzy konfabulacjami, które jedne z drugimi się nie zgadzają – komentował w rozmowie z dziennikarzami jeden z obrońców, mec. Bartłomiej Piotrowski.
Sąd okręgowy nie miał wątpliwości co do istnienia zorganizowanej grupy przestępczej Psycho Fans. Stwierdził, że gang cechował się niezwykłą brutalnością, a jej członkowie dążyli do eliminacji osób uznawanych przez nie za wrogie. Akta tej sprawy liczą 170 tomów.
To główny, ale nie jedyny proces karny przeciwko tej grupie. Prokuratura oskarżyła o działalność przestępczą w ramach gangu ponad 200 osób, a kolejnych 130 osób ma status podejrzanych. Śledztwo w sprawie Psycho Fans nadzoruje śląski wydział PK.