Kraków nie wypada najgorzej na tle innych miast wojewódzkich, ale bezpieczne, duże rezerwy są jedynie przy grupach B Rh+ oraz AB Rh+. W tak trudnym okresie jak wakacje, zapraszani do oddawania krwi są wszyscy chętni - przekonuje Jolanta Raś, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
"Szczególnie zapraszamy krwiodawców grupy A RhD+ jak również wszystkich RhD-, czyli A, B, AB i 0. Nigdy nie możemy przewidzieć okoliczności takich, które się nagle zdarzają. Szczególnie w okresie letnim, kiedy wyjeżdżamy, podróżujemy różnymi środkami komunikacji. Może się tak zdarzyć, że mamy zgrupowanie wypadków, gdzie mamy wielu biorców danego składnika krwi. Rezerwy banku krwi muszą być regularnie uzupełnianie" - mówi Raś.
Kiedy pojawił się taki apel, odpowiedzieli na niego właściciele krakowskich lokali gastronomicznych:
"W ten sposób narodziła się u nas taka inicjatywa, żeby to może troszeczkę wesprzeć. Byliśmy oddać krew sami w ubiegłym tygodniu i pomyśleliśmy, że może te kilka czekolad to jest zbyt mała zachęta, może w ten sposób trzeba zachęcić krakowian, po prostu dając im coś, co i tak lubią, na co przychodzą na co dzień, co sprawi im większą przyjemność" - mówi Krzysztof Dąbrowa, właściciel pracowni wypieków "Na Ciacho", która zainicjowała akcję.
Dąbrowa dodaje, że już po dwóch dniach zaangażowało się w nią kilkanaście takich lokali z całego Krakowa. Po oddaniu krwi można więc sobie zrobić prawdziwy maraton. Akcja potrwa przynajmniej do końca września. W środę krew można było także oddać w specjalnym krwiobusie ustawionym przed Szpitalem Uniwersyteckim w Prokocimiu, do którego przyszło wielu chętnych.

Za oddanie krwi przysługuje kilka przywilejów. Po pierwsze dwa dni wolnego w pracy lub w szkole, ewentualny zwrot kosztów dojazdu do punktu, czekolady no i od teraz w Krakowie darmowa kawa, ciastko czy też pizza z wybranych lokali. Dodatkowo, zasłużonych honorowych dawców krwi - w przypadku mężczyzn taki tytuł przysługuje po oddaniu 6 litrów krwi, a w przypadku kobiet po 5 litrach - czekają też inne udogodnienia.

"Zasłużony honorowy dawca krwi ma prawo do bezkolejkowej obsługi u lekarzy specjalistów, jak rownież w aptekach. Ma prawo do zniżki na leki z listy podstawowej i uzupełniającej i bezpłatne leki krwiotwórcze" - wylicza Jolanta Raś.
Dodatkowo mężczyźni po oddaniu 18 litrów krwi, a kobiety po oddaniu 15 litrów mogą jeździć komunikacją miejską bezpłatnie. 

Oddać osocze może każda osoba w wieku od 18 do 60 lat, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych. Każdego dnia w małopolskich szpitalach potrzeba ok. 120 litrów krwi. 

ARhD+