Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie znów pojawi się Lajkonik

Tym razem nie będzie harców na ulicach, a spływ Wisłą. Z bulwarów będzie można podziwiać korowód galarów i innych flisackich jednostek. Jeździec na koniku tradycyjnie przyjmie podarunek od prezydenta miasta i pokłoni się mieszkańcom. Wszystko przy dźwiękach wygrywanych przez kapelę Mlaskoty. Mówi Andrzej Szoka z Muzeum Krakowa:

posłuchaj Andrzeja Szoki

Jeszcze boimy się pandemii, mimo poluzowań, a Lajkonik jest taką tradycją, gdzie wszyscy są blisko siebie. Lajkonik uderza kolejne osoby buławą, wszyscy do niego lgną po szczęście. Chcemy, żeby Lajkonik pokazał się krakowianom, ale z pewnym dystansem i mam nadzieje, że już w przyszłym roku będzie on blisko każdego z nas - mówi Szoka.

Spływ orszaku na trasie bulwar Rodła - bulwar Kurlandzki rozpocznie się o godzinie 17:30. Na 19:30 przewidziano główne uroczystości przed przystanią Wawel.

Zwyczaj harcowania Lajkonika sięga połowy XVIII wieku. Legenda wiąże go z ocaleniem Krakowa przed najazdem tatarskim przez zwierzynieckich flisaków, nazywanych włóczkami. W postać jeźdźca po raz 33. wcieli się Zbigniew Glonek.

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię