Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W. Kozak: Nie będzie dwóch centrów urazowych

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.08.14 06:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:09 )
Krakowskie centrum urazowe od początku miało działać przy szpitalu uniwersyteckim - zapewniał na naszej antenie wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak. Jak informowaliśmy, Kraków ma dwa centra urazowe. To drugie powstało przy szpitalu Jana Pawła II i na razie stoi puste. Urzędnicy tłumaczą, że początkowo oba centra budowano w ramach jednego projektu, ale trzeba było go podzielić na dwa oddzielne, by nie stracić unijnej dotacji.

archiwum RK

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków
Błonia 2.0 na terenie Nowej Huty

Obiekt przy Szpitalu Jana Pawła Drugiego ma być centrum leczenia chorób cywilizacyjnych, chorób układu krążenia - tłumaczył wicemarszałek Kozak w Radiu Kraków. Jak zapewniał projekt finansowania centrum jest już gotowy i powinno zacząć działać w przyszłym miesiącu.Zapis rozmowy Jacka Bańki z Wojciechem Kozakiem, wicemarszałkiem Małopolski z PSL.

W Krakowie powstały dwa centra urazowe. Jedno w szpitalu uniwersyteckim a drugie w szpitalu Jana Pawła II. Drugie stoi puste a urzędnicy tłumaczą, że wybudowano dwa, żeby nie stracić unijnej dotacji. Jedno ma być od urazów głowy a drugie od urazów klatki piersiowej?

- Myślę, że urzędnicy niepotrzebnie włączają się nie mając wystarczającej wiedzy. Sięgając wstecz, nad podziałem środków było powiedziane, że centrum od urazów i katastrof musi być na Kopernika. Trzy lata temu ten kompleks nie posiadał SOR-u. Jeżeli chodzi o szpital Jana Pawła to nigdy nie myśleliśmy, żeby tam była ortopedia czy chirurgia. Miało to być centrum chorób cywilizacyjnych: układu krążenia z rehabilitacją udarową. Myślę, że to jest zrealizowane. Otwarcie powinno nastąpić w najbliższych dniach, myślę, że we wrześniu. Podział pacjenta jest jednoznaczny i właściwy. Choroby cywilizacyjne są bardzo popularne.

Czyli w szpitalu Jana Pawła II będą choroby cywilizacyjne i od września będą na to pieniądze?

- Tak. Rozmawiałem z funduszem. Nie są to pieniądze marzeń, ale ze względu na zapotrzebowanie na takie oddziały pieniądze muszą się znaleźć. Martwi mnie, że budżet funduszu na 2014 jest taki sam jak na 2013, czyli 5 miliardów 300 milionów złotych. Sama onkologia z radioterapią to 100 milionów. To dopiero powstało i na to muszą być pieniądze. Niewykluczone, że będą zastosowane cięcia.Czyli od września wszystko będzie już funkcjonować. Zatrzymam się przy tych dwóch centrach. To pokrętne tłumaczenie. Powstały dwa, żeby pieniądze unijne nie przepadły? Szkoda, że ta zasada nie dotyczy dróg.

- Małopolski regionalny program operacyjny uwzględniał 40% środków na drogi. Sądzę, że pochylając się nad pieniędzmi przeznaczonymi na ochronę zdrowia skierowaliśmy je na powiaty. Są nowe OIOM-y i bloki operacyjne. Ten element dla Krakowa był bardzo istotny. Nie życzmy sobie katastrofy w Krakowie, ale w wypadku 60 osób są już problemy. Poza tym jest to, co dzieje się na co dzień. Są kolejki na SOR-ach. Myślę, że nowe centra: cywilizacyjne i urazowe – rozładują problem SOR-ów.

Zmieńmy temat. To pan dorzucił drewna do kominka, po którym wybuchła dyskusja o zakazie palenia węglem w kominkach.

- Faktycznie. Jeśli chodzi o program ochrony powietrza to tam jest drewno, którym się opala. Ono powoduje duże zapylenie. Musimy to w programie uwzględnić. Musi nastąpić podział. Drewno nie, w wypadku kiedy kominek jest jedynym źródłem ciepła w gospodarstwie. Okres 5-letni to okres kiedy nie powinny być wydawane pozwolenia na budowę. Chyba, że zostaną zamontowane takie filtry jak w elektrociepłowniach. Kominek reprezentacyjny to stały element kultury. Łatwo jednak stwierdzić co jest używane do ogrzewania.

Czyli nie dla nowych inwestycji i takich sytuacji, kiedy kominek jest jedynym źródłem ciepła w domu. Nie myśli pan, że przez tę dyskusję wszystko nam się opóźnia? Na przykład zakaz palenia węglem. Drewno nie spowodowało, że będziemy mieli przesunięcie?

- Nie sądzę. Tak jak powiedziałem program jest konsultowany. Tam jest ujęte drewno i kominki. To już się dzieje. Ograniczenie jeśli chodzi o węgiel czy ciężkie oleje wejdzie w życie w październiku lub wrześniu, po wiadomości od prezydenta jaka będzie osłona dla mieszkańców. Radni mają już projekt w dłoniach. Kiedyś powiedziałem, że wyjdę z taką uchwałą jak będę wiedział, że zimą nie będą zamarzali ludzie w gospodarstwach gdzie są ciężkie warunki finansowe.

Jest zgoda w zarządzie województwa?

- Zawsze była.

Dotyczy węgla i drewna. Czyli zakaz będzie przygotowywany jesienią i ruch po stronie prezydenta Krakowa.

- Tak. Chcę przypomnieć, że to był projekt uchwały. Były konsultacje i dyskusje, żeby podjąć słuszną decyzję.

Mamy wielką dyskusję gdzie zorganizować Światowe Dni Młodzieży. Władze miasta wskazują tak zwane Błonia 2.0 a część ludzi chce, żeby to były klasyczne Błonia. Co na to władze Małopolski?

- Wypowiem się jako ja sam. Myślę, że należało by młodzież wyprowadzić z Krakowa. Byłoby bezpieczniej. Logistycznie jesteśmy w stanie to przygotować.

Gdzie wyprowadzić? Pobiednik?

- Tak, to mi się podoba i jest możliwe. Jak przyspieszymy remont drogi to byłoby to właściwe miejsce. Z transportem nie ma problemu.

Nawet z 3 milionami?

- Tak. To jest możliwe.


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię