Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Uroczystość wręczenia księgi pamiątkowej dedykowanej prof. Andrzejowi Chwalbie

W Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się uroczystość wręczenia księgi pamiątkowej dedykowanej, odchodzącemu na emeryturę w 50. roku pracy zawodowej, profesowi Andrzejowi Chwalbie. Andrzej Chwalba jest jednym z najwybitniejszych badaczy współczesnej polskiej historiografii, specjalizującym się w historii XIX wieku, historii relacji polsko-rosyjskich, najnowszej historii Polski i dziejach Krakowa.

Posłuchaj co mówił podczas uroczystości prof. Chwalba
Pracę zawodową zaczynał jako nauczyciel historii w liceum w Częstochowie, a w 1977 roku rozpoczął trwającą do dziś pracę w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Piątkowa uroczystość była wyrazem podziękowania społeczności uniwersyteckiej za wybitną działalność Profesora nie tylko jako naukowca, badacza dziejów, ale także dydaktyka.

-  To nieporównywalne z niczym przeżycie. Niejednokrotnie byłem uczestnikiem podobnych spotkań. To też było szczególne. Co innego jednak być po tamtej stornie, co innego po tej stronie. To zupełnie inne przeżycie. Siła wzruszeń jest nieporównywalna z czymkolwiek. Jestem wszystkim państwu wdzięczny – mówił podczas uroczystości prof. Chwalba.

Prof. Andrzej Chwalba jest autorem kilkudziesięciu książek historycznych, także podręczników akademickich. Zasiada w radach programowych wielu polskich muzeów, jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także inicjatorem ustanowienia prestiżowej nagrody im Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczka.

W poszukiwaniu prawdy historycznej - prof. Andrzej Chwalba

Środa, 2021.05.19
Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię