- A
- A
- A
Trwa remont Kossakówki. W 2015 roku udało się naprawić większość fundamentów. ZDJĘCIA
Naprawa konstrukcji budynku i wymiana dachu - takie plany na 2016 rok ma właściciel Kossakówki. Remont zabytkowego dworku w centrum Krakowa, który przed laty należał do rodziny Kossaków rozpoczął się latem tego roku, od zabezpieczenia zabytku.- Zrobiliśmy mniej więcej 2/3 fundamentów. Liczę, że otrzymamy dotację na rok następny i skończymy co najmniej wszystkie fundamenty. To jest minimalne założenie na 2016 rok. Chciałbym wymienić też stropy poddasza i zależy mi na nowym dachu - mówi właściciel Kossakówki.
By Kossakówka odzyskała dawną świetność potrzeba co najmniej kilku milionów złotych. Właściciel liczy na finansowe wsparcie zarówno miasta, jak i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W mijającym roku z tych dwóch źródeł otrzymał na remont 250 tysięcy złotych.
Miasto natomiast zastrzega, że na pewno nie sfinansuje remontu w 100 procentach. - Nie widzę powodów, by tak bardzo zniszczony obiekt był w całości remontowany przez gminę, bo nie byłoby to społecznie uzasadnione. Zdecydowanie jednak, ze względu na rangę obiektu maisto bedzie sie włączac w pomoc, pod warunkiem, że będzie widzieć, że właściciel angażuje wszystko by sprostać wymogom" - powiedział w rozmowie z Radiem Krakó Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Krakowa.
Właściciele Kossakówki wnioskowali do miasta o wsparcie w wysokości 647 tysięcy złotych (na 2016r). Decyzja o tym, ile pieniędzy miasto przekaże na remont zapadnie najpóźniej w lutym. Wciąż nie wiadomo jaką funkcję będzie pełnił dworek po remoncie. Właściciel podkreśla, że na razie skupia się na tym, bo zabezpieczyć budynek. - Być może mogłoby tu być przedszkole, restauracja lub siedziba jakiejś firmy - zastanawia się właściciel. A muzeum? - Nie bardzo wiem, kto miałby to zorganizować i utrzymać - kontynuuje właściciel.
To ostatnie rozwiązanie podoba się Stanisławowi Dziedzicowi i Jackowi Chrząszczewskiemu - zastępcy małopolskiego konserwatora zabytków. - To byłoby najlepsze rozwiązanie, bo pozwoliłoby zachować tradycję i tożsamość miejsca. To jeden z najważniejszych obiektów związanych z Krakowem, z jedną z najsłynniejszych rodzin artystycznych. Wiele wybitnych osobistości przewinęło się przez Kossakówkę - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Jacek Chrząszczewski, a szef Wydziału Kultury dodaje: - Muzeum Narodowe specjalizuje się w tworzeniu oddziałów, które są miejscem szczególnej artystycznej pamięci po wybitnych osobach. Taki oddział, właśnie tam, byłby bardzo właściwy - podsumowuje Stanisław Dziedzic.
Urzędnicy twierdzą, że są otwarci na rozmowy o przyszłości Kossakówki, podkreślają jednak, że inicjatywa należy do właścicela zabytku.
(Aleksandra Ratusznik/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:36
Jak będzie wyglądała Modrzejówka po remoncie? Są wyniki konkursu
-
13:12
Maturzysta może składać odwołania od oceny egzaminu. Jak to zrobić?
-
12:25
Nocne działania w Krakowie. 107 mandatów, 87 pouczeń i 7 wniosków do sądu o ukaranie
-
12:04
Groźny wypadek z udziałem motocykla na obwodnicy Krakowa
-
11:51
Oszukał mieszkankę Wieliczki, pieniądze wypłacił w Piekarach Śląskich. Rozpoznajesz go? ZDJĘCIA
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
-
10:17
Zwierzęta i ludzie...Czy i kiedy może być groźnie?
-
09:57
Co dalej z krynicką porodówką? Rada społeczna szpitala powiatowego za likwidacją
-
09:23
Linia zastępcza 704 została wydłużona. Dojedzie do Dworca Głównego
-
08:45
POLSA: podstawowe cele misji na ISS wykonane w ok. 96 proc.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze