Co istotne, uczelnia ma w planach budowę akademika za Wydziałem Matematyki i Informatyki. Adam Koprowski - rzecznik prasowy uczelni zapewnia, że ta nie musi obawiać się już o przyszłość tego terenu, bo Senat UJ wydał uchwałę w tej sprawie. 
Obawialiśmy się, że szósty wariant Trasy Pychowickiej będzie ingerował w tereny kampusu, między innymi w teren przeznaczony pod akademik. Kiedy rząd w kwietniu tego roku zdecydował się odstąpić od budowy Kanału Krakowskiego, tzw. kanału ulgi - ten wariant trasy nie będzie brany pod uwagę.
- wyjaśnia Koprowski
Wspomniany kanał ulgi, czyli Kanał Krakowski to planowany od początku XIX wieku przekop, który miał pomóc w czasie powodzi oraz służyć żegludze śródlądowej w Krakowie. Według założeń kanał miał przebiegać od okolic hotelu Forum, dalej na południe od Zakrzówka by połączyć się z Wisłą w rejonie ulic Norymberskiej i Tynieckiej. 
W kwietniu minister infrastruktury zdecydował, że kanał nie powstanie. Dzięki temu ten teren będzie mógł posłużyć budowie Trasy Pychowickiej i nie zmusi wykonawcy do zabrania fragmentu terenu Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.