Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Supernowoczesna proteza dla weterana z Afganistanu

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2016.03.08 14:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:30 )
Weteran poszkodowany na misji w Afganistanie st. kapral Krzysztof Polusik otrzymał we wtorek w Krakowie supernowoczesną protezę prawej nogi z elektronicznym przegubem kolanowym Genium X3, dzięki której będzie mógł pływać, biegać, jeździć na rowerze, a nawet tańczyć.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Nowoczesna proteza dla weterana, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Protezę, która powstała na zlecenie amerykańskiej armii i Departamentu Weteranów Wojennych USA, przygotowała z oryginalnych podzespołów krakowska firma Inovamed w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej. MON sfinansował także cenną protezę, przy częściowym wsparciu NFZ.

33-letni obecnie st. kpr. Krzysztof Polusik w sierpniu 2010 r. podczas swojej drugiej misji w Afganistanie jako żołnierz 2 Mazowieckiej Brygady Saperów stracił podczas patrolu prawą nogę i udo. Po dwóch latach rehabilitacji wrócił do czynnej służby wojskowej, obecnie pracuje w dowództwie operacyjnym w Warszawie.

Dzięki pomocy MON otrzymał po wypadku protezę, ale jej okres gwarancyjny minął, dlatego ubiegał się o kolejną. Na wniosek ministra Obrony Narodowej jako pierwszy żołnierz w Polsce otrzymał najnowocześniejszą protezę Genium X3. Jej autorem jest firma Ottobock.

"Proteza Genium X3 jest dostępna na rynku od 2012 roku, ale polski żołnierz otrzyma ją po raz pierwszy. Nasza firma przygotowała ją dla kaprala Polusika korzystając z oryginalnych podzespołów. Dostosowaliśmy ją do jego potrzeb i stopnia uszkodzenia nogi, tak aby mógł z niej jak najefektywniej korzystać" – powiedział dziennikarzom prezes firmy Inovamed Grzegorz Kosch.

Jak poinformował, proteza jest wodoodporna, wodoszczelna, odporna na kurz i piasek, daje możliwość biegania, swobodnego chodzenia po schodach, pływania i uczestniczenia w innych zajęciach sportowych. Można nią też sterować za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Dzięki systemowi mikroprocesorowych czujników Genium X3 jest bezpieczne w każdych warunkach podłoża i szybkości chodu.

Koszt takiej protezy stanowi tajemnicę handlową, może jednak sięgać ceny bardzo luksusowego samochodu osobowego. Refundacja NFZ wyniosła 5 tys. zł. Jak poinformował prezes, trwają już prace przy podobnych protezach z innymi żołnierzami-weteranami.

"Proteza wyposażona jest w elektronikę, która odpowiada za sterowanie nią. Proteza intuicyjnie dostosowuje się do potrzeb użytkownika: jeżeli użytkownik chce przyspieszyć, to ona również przyspieszy, jeżeli on się zatrzyma na pochylni, na nierównym terenie czy skarpie, to ona również zatrzyma się i zablokuje. Przez odpowiedni ruch proteza rozpoznaje pozycję użytkownika, można dzięki niej np. naprzemiennie wchodzić po schodach, biegać, uprawiać jogging czy nawet chodzić do tyłu czy tańczyć" – opisywał możliwości protezy odpowiedzialny za jej kształt Szymon Janicki – dyrektor ds. medycznych Inovamed.

W przypadku st. kpr. Polusika dodatkowe wymagania stwarzała chęć towarzyszenia w nauce chodzenia niespełna rocznej córeczki i zajęcia sportowe z 7-letnim synem. "Komfort jest niesamowity, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Po okresie dopasowania protezy będzie to moja noga" – powiedział Krzysztof Polusik.

 

Jak przyznał, zależało mu, by zostać w wojsku i nosić mundur. "Jest nas garstka w całej Polsce, cieszymy się, że mamy opiekę i mamy zapewniony odpowiedni sprzęt ortopedyczny" – powiedział Polusik.

Jego słowa potwierdził PAP członek Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju Emil Uran. "Żołnierze weterani odnieśli różne obrażenia i mają różne potrzeby, ale jeżeli jest im potrzebna pomoc, to jest ona zapewniona" – podkreślił.

 

PAP, jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:16

    Elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej zostanie wyczyszczona przy pomocy lasera

  • 17:52

    Kamil Stoch z Michalem Doleżalem, ale poza kadrą!

  • 17:31

    Po skargach kierowców - sygnalizacja świetlna na ul. Opolskiej i al. 29-go listopada będzie dostosowywać sygnał do natężenia ruchu

  • 13:30

    Odpowiedzialność prawna za wykorzystanie sztucznej inteligencji - nowe uregulowania Unii Europejskiej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię