Według informacji uzyskanych przez PAP w straży miejskiej, każdego tygodnia pomoc uzyskuje od kilkunastu do kilkudziesięciu bezdomnych.

Nocne patrole strażników miejskich i lekarzy z Fundacji Przystań Medyczna realizowane są z piątku na sobotę, w różnych miesiącach, ale szczególnie w zimie i wczesną wiosną. Organizatorzy zainicjowanej rok temu akcji zwracają uwagę, że w czasie pandemii nocne patrole z pomocą medyczną są szczególnie potrzebne.

"W większości przypadków odwiedzane osoby odmawiają jakiejkolwiek pomocy. Są jednak i tacy bezdomni, którzy uskarżają się na kończyny, proszą o zmianę opatrunków lub o podanie leków przeciwbólowych. Nikt nie zostaje bez pomocy. Dodatkowo medycy rozdają ogrzewacze, które włożone do rękawiczek lub butów utrzymują przez jakiś czas ciepło" – powiedział komendant straży miejskiej Jerzy Mądrzyk.

Równocześnie zwrócił się z apelem do każdego, kto widzi osobę bezdomną, aby nie pozostawać obojętnym na jej los i zadzwonić pod numer 986 lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Fundacja Przystań Medyczna powstała w Krakowie w 2017 r. Skupia lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy, którzy świadczą usługi osobom wykluczonym społecznie, ubogim i bezdomnym.

"Bardzo rzadko spotykamy się z agresją, czy roszczeniowością tych osób. Większość z nich dziękuje za to, że jesteśmy, za to, że istnieje taka forma pomocy. Myślę, że największą wartością jest dla nich to, że ktoś do nich wyszedł, podał rękę i przez wzajemny szacunek stara się wypracować zmiany" – powiedział wiceprezes zarządu fundacji Mateusz Gajda.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.