Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Steinway solo” - fortepianowy weekend z recitalami Szymona Nehringa i Dominika Wani 2 i 3 grudnia w Radiu Kraków

  • Radio Kraków
  • date_range Czwartek, 2023.11.23 15:14 ( Edytowany Czwartek, 2023.11.23 15:34 )
  • Data wydarzenia: 2023-12-02 19:05 - 2023-12-03 19:05
  • money Wydarzenie biletowane
Końcem października Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków wzbogaciło się o wyjątkowy instrument – koncertowy fortepian Steinway D-274, który jest wizytówką legendarnej firmy Steinway&Sons i najczęściej wybieranym fortepianem koncertowym przez największych pianistów świata. Po raz pierwszy nowy radiowy fortepian zabrzmi 2 i 3 grudnia, podczas koncertów „Steinway solo” w wykonaniu dwóch znakomitych, związanych z Krakowem pianistów.

2 grudnia, jako pierwszy na nowym instrumencie solowy recital zagra Szymon Nehring - jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Podczas koncertu Artysta zagra utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta oraz Ludwiga van Beethovena.

Repertuar koncertu:
L. van Beethoven - Sonata op. 31 Nr 3
F. Chopin - Nocturnes op. 27
F. Chopin - Mazurkas op. 68
F. Liszt - Cloches de Geneve
F. Liszt - Valleé d’Obermann

3 grudnia jazzową duszę nowego koncertowego fortepianu Steinway odkryje Dominik Wania – pianista, muzyk, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, który dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla wytwórni ECM Records. Sygnowany jego nazwiskiem album „Lonely Shadows”, z którego materiał zaprezentuje podczas koncertu w Radiu Kraków, to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.

Oba koncerty rozpoczną się o godz.19.05 i będą transmitowane w Radiu Kraków. Zaproszenia do zdobycia wyłącznie na antenie.

Steinway solo - recital Szymona Nehringa

sobota 2.12 / godz. 19.00 / Studio im. Romany Bobrowskiej / transmisja na antenie Radia Kraków

Szymon Nehring jest jednym z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. Jako jedyny Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Koncertował z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, NFM Filharmonia Wrocławska, Izraelska Orkiestra Symfoniczna, Bamberger Symphoniker, Orchestre Philharmonique de Marseille, Hartford Symphony Orchestra, Calgary Symphony Orchestra i Orkiestra XVIII wieku, współpracując z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Pablo Heras-Casado, Karina Canellakis, Giancarlo Guerrero, Omer Meir Wellber, John Axelrod, Lawrence Foster, David Zinman i Krzysztof Penderecki.

Występował w takich salach koncertowych jak Carnegie Hall, Elbphilharmonie w Hamburgu, Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Konzerthaus w Berlinie, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein w Wiedniu, a także Herkulessaal i Prinzregententheater w Monachium.

W 2019 r. został zaproszony do programu fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił wraz z Tonhalle-Orchester Zürich pod dyrekcją Davida Zinmana. W 2020 r. zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej.

Jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu „Crescendo” oraz nagrodą Supersonic magazynu „Pizzicato”. W 2016 r. ukazały się dwie płyty artysty:  Koncerty fortepianowe Chopina nagrane z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała oraz Krzysztofa Pendereckiego, a także  Koncert fortepianowy „Resurrection” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Najnowsze nagranie artysty zawiera utwory fortepianowe Chopina wykonane na instrumencie historycznym (Erard 1858).

Szymon Nehring, Fot. Bartek Barczyk

Szymon Nehring, Fot. Bartek Barczyk

Steinway solo - Dominik Wania „Lonely Shadows”

niedziela 3.12 / godz. 19.00 / Studio im. Romany Bobrowskiej / transmisja na antenie Radia Kraków

Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.

Po bardzo dobrze przyjętych przez krytykę nagraniach dla ECM wraz z kwartetem Macieja Obary („Unloved”, „Three Crowns”), polski pianista Dominik Wania wydaje solowy album zarejestrowanyw listopadzie 2019 roku w Lugano. Wrażliwość muzyczna Wani jest efektem jego klasycznej edukacji. Na płycie daje się również poznać jako wspaniały improwizator o wyjątkowym instynkcie muzycznym, wnikliwie skupionym na rozwijaniu szczegółów muzyki we wnętrzu studia Auditorio Stelio Molo. Równoważenie wpływów obu dyscyplin sprawia, że Dominik Wania jest jednym z najbardziej charakterystycznych pianistów swojego pokolenia. „Lonely Shadows” jest świadectwem jego twórczej oryginalności, a także ważnym uzupełnieniem słynnej linii nagrań solowych ECM .

Na drugi autorski album polskiego pianisty fani musieli czekać aż siedem lat. Tyle czasu minęło od głośnego debiutu – płyty „Ravel” nagranej w trio, która została obsypana nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. I tym razem czołowy polski pianista jazzowy nie zrezygnował z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną. Podobnie jak nowy album, tak i solowe koncerty artysty są zaproszeniem do odkrycia świata dźwięków budowanego zgodnie z zasadą „tu i teraz”.

Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać, grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Dominik Wania, Fot. Jacek Poremba

Dominik Wania, Fot. Jacek Poremba

Partnerzy:

ORLEN OIL logotyp.jpg (184 KB) logo-krakow-airport-cmyk-1610715491gz2vT.jpg (63 KB) Emitel-logo.jpg (42 KB)


Adres

Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię