Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rekord wyjątkowej wystawy na Wawelu

Już ponad sto tysięcy osób odwiedziło ekspozycję "Wszystkie arrasy króla". To najliczniej odwiedzana wystawa czasowa w dziejach Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, a także jedna z najczęściej odwiedzanych ekspozycji w Krakowie.

fot: PK

W rozmowie z Polskim Radiem dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej nie ukrywał zadowolenia z zainteresowania prezentacją arrasów.

Od marca na Wawelu po raz pierwszy można oglądać wszystkie arrasy znajdujące się w polskich zbiorach. Ekspozycja 137 zachowanych tkanin jest jedną z największych w dziejach Zamku Królewskiego. Zajmuje dwa piętra historycznych wnętrz.

Wystawę będzie można zobaczyć jeszcze przez dwa tygodnie. Do końca października wydłużone zostaną godziny otwarcia, a na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego będą prezentowane trójwymiarowe wizualizacje poświęcone historii arrasów.

W tym roku przypada 60. rocznica powrotu do Polski wawelskich arrasów po II wojnie światowej, a także mija sto lat od przywiezienia tkanin z Rosji po zaborach. Losy zamówionych przez króla Zygmunta II Augusta arrasów były burzliwe. Były ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, następnie wróciły do Polski na mocy Traktatu Ryskiego z 1921 roku, a na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa we wrześniu 1939 roku zostały ewakuowane do Rumunii, skąd przez Francję i Anglię wywieziono je Kanady. Wróciły do Polski w 1961 roku.

Autor:
Informacyjna Agencja Radiowa

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię