Relacja prosto z Sejmiku województwa:

13.23 - Uchwała antysmogowa została przegłosowana!

13.19 - Profesor Piotr Kleczkowski z AGH mówi, że dane wskazują jasno na tego, kto ma rację w sporze. Jego zdaniem rację mają ci, którzy popierają uchwałę antysmogową.

13.13 - Głos zabiera teraz Witold Liguziński, który doprowadził do unieważnienia pierwszej uchwały antysmogowej. Tym razem Liguziński jest zadowolony, ponieważ uchwała obejmuje kominki. "Obecna uchwała jest zwięzła i nie pozostawia luk" - mówi.

13.10 - Na mównicę wszedł Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego i mówi o zgonach spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Przewodniczący klubu PiS Witold Kozłowski prosi Gułę, żeby nie grał na emocjach. Chwila spięcia, ale już sytuacja się uspokoiła.

13.05 - Trwają wystąpienia przedstawicieli stron społecznych. Później nastąpi głosowanie.

12.54 - Wypowiada się przedstawicielka strony sprzeciwiającej się zakazowi. Na sali podniosła się temperatura.

12.51 - Wielu chętnych do dyskusji wśród radnych nie było. Wypowiedział się jedynie radny Kazimierz Czekaj z PO. Teraz głos zabiorą przedstawiciele organizacji pozarządowych.

12.49 - Zaczyna się dyskusja nad projektem. Wszyscy radni mogą teraz zabrać głos.

12.48 - Tadeusz Arkit, twórca ustawy antysmogowej: "Nie miałem się zgłaszać, ale chciałbym podziękować wszystkim, którzy wywierali presję. Dziękuję, bo bez tej presji, zmiany ustawy by nie było. Jestem dmny, że Sejmik małopolski jest pierwszym, który dba o środowisko".

12.42 -

12.39 - "Sprawa komunikacji samochodowej jest bardzo ważna. Zaryzykuję stwierdzenie, że więcej zanieczyszczeń jest z komunikacji samochodowej" - mówi Domagała. "Będziemy głosowali za poparciem uchwały. Oczekujemy dalszych działań" - dodał na koniec.

12.37 - W imieniu radnych PSL występuje Adam Domagała: "Dwa lata temu też mieliśmy wątpliwości, byliśmy atakowani przez Alarm Smogowy. Zainteresowanie jest ogromne. WIdzimy to, ale podchodzimy do tego ze spokojem. Jesteśmy w tej koalicji zdrowego rozsądku i czystego powietrza".

12.35 - "Nie podniesiemy ręki za tym, żeby w pierwszej kolejności zaatakować najuboższych. To oni korzystają z takiego opału" - podkreślił na koniec Kozłowski.

12.30 - W imieniu klubu PiS głos zabiera Witold Kozłowski: "Sam Pan Bóg wie jak historia oceni naszą decyzję. Nikt nie jest za tym, żeby truć się zanieczyszczonym powietrzem. Trudno znaleźć na tej sali kogoś, kto jest przeciwnikiem obiżania parametrów zanieczyszczenia. Co do celu się zgadzamy. Zwyczajowo jest tak, że jak są wątpliwości to dotyczą one metodologii wporowadzania zmiany i narzędzi. Tu jest między nami różnica. Oglądałem prezentację marszałka Kozaka. Nie wiem czyje to były badania, ale jakby porównać emisję komunikacyjną z przemysłową i napływową czy wtórną to widzieliście, że w wielu przypadkach emisja lokalna była mniejsza. Zmierzam do tego, że my popieramy podejmowanie działań rozumianych szeroko. NIe wszystko sprowadza się do zanieczyszczeń pochodzących z pieców, kotłów czy kominków".

12.27 - Klub PO zagłosuje za uchwałą antysmogową - zapowiedział Lipiec.

12.24 - Grzegorz Lipiec dziękuje Wojciechowi Kozakowi, Jackowi Majchrowskiemu, Andrzejowi Dudzie i Tadeuszowi Arkitowi, który przygotował ustawę antysmogową.

12.20 - "Potrzebna jest koalicja czystego powietrza i zdrowego rozsądku" - głos w imieniu klubu PO zabiera członek zarządu województwa, Grzegorz Lipiec.

12.17 - "Tylko od nas zależy czy nasze dzieci i wnuki będą mogły spokojnie iść na spacer" - zakończył swoją przemowę marszałek Krupa.

12.12 -

12.08 - "Słyszymy, że to decyzja historyczna. Uwierzcie, że tak jest. Odwołam się do doświadczenia własnego i wielu osób, do roku 1980 i 1981. Te lata kojarzą się z powstaniem Solidarności, ale w tamtych czasach, kiedy w Polsce rządził reżim komunistyczny. Jak ludzie poczuli pierwszy powiew to jednym z pierwszych żądań było żądanie, które jest napisane na państwa emblematach - powietrza" - mówi w swoim wystąpieniu marszałek województwa, Jacek Krupa.

12.05 - "Prosimy o podjęcie uchwały w wersji maksymalnie restrykcyjnej. Sam mam kominek i będę go musiał wymienić na wkład gazowy" - dodał na koniec Kośmider.

12.01 -

11.55 - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Bogusław Kośmider, prosi radnych sejmikowych o przyjęcie uchwały antysmogowej i przedstawia specjalną rezolucję Rady Miasta w tej sprawie.

11.54 - "Ta uchwała, jak zostanie przyjęta, będzie miała charakter historyczny. Na przyszłość proponuję, żeby zająć się problemem zanieczyszczeń, które napływają do nas spoza Krakowa. Wiem jednak, że to trudne" - zakończył swoją przemowę prezydent Majchrowski.

11.52 - "W latach 70. na Placu Czerownym aresztowano grupę ludzi rozdających ulotki. Po doprowadzeniu nch na posterunek, okazało się, że rozdawali czyste kartki. Tu jest podobna sytuacja. Marszałek Kozak przedstawił całą stuację. Dziękuję za powtórne podjęcie tego tematu. To temat trudny. My go podjęliśmy jako miasto kilka lat temu i zostaliśmy określeni jako najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce. Tymczasem my jako jedyni coś robimy" - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas swojego wystąpienia.

11.50 - Na koniec swojego wystąpienia wicemarszałek podkreślił, że podczas konsultacji społecznych ws. projektu uchwały antysmogowej, 90% osób wypowiadających się, było za uchwałą.

11.46 - Wojciech Kozak cały czas przedstawia projekt nowej uchwały antysmogowej. Teraz omówił kary zakładane za złamanie zasad. To odpowiednio mandat do 500 złotych i grzywna do 5000 złotych.

11.40 - Od 1 września 2019 dopuszczone będą tylko paliwa gazowe i lekki olej opałowy - podkreślił jasno wicemarszałek Kozak.

11.34 -

11.32 - "100% mieszkańców Krakowa jest zagrożonych przekroczeniem dopuszczalnego stężenia rakotwórczego benzoalfapirenu" - kontynuuje Wojciech Kozak

11.26 - Wicemarszałek Wojciech Kozak z PSL przedstawia właśnie projekt uchwały antysmogowej. "Przypominam sobie rok 2013, kiedy stanęliśmy przed koniecznością podjęcia tej uchwały" - zaczął przedstawiciel zarządu województwa. "3000-4000 osób może w ciągu roku umrzeć z powodu zanieczyszczonego powietrza" - dodaje Kozak.

11.21 -  Na sali obrad pojawił się właśnie prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Idealnie na czas.

11.20 - Rozpoczyna się dyskusja na temat uchwały antysmogowej. Na sali poruszenie.

11.15 - Obecnie radni mają czas na składanie interpelacji. Uchwała antysmogowa jest następnym punktem w porządku dzisiejszych obrad.

11.08 - Obrady właśnie się rozpoczynają. Na sali obecnych jest 35 radnych.

11.05 -

 

11.00 - Jak się dowiadujemy, opóźnienie wynika z przedłużających się obrad komisji ochrony środowiska.

10.55 - Na sali nie widać jeszcze prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, który zapowiadał swoją obecność na sesji. Jest za to przewodniczący krakowskiej Rady Miasta, Bogusław Kośmider.

10.50 - Pierwotnie sesja miała się zacząć o 10.30, ale na sali nie ma jeszcze wszystkich radnych wojewódzkich. Czekamy.

10.37 - Radni sejmikowi już powoli zajmują swoje miejsca na sali obrad. W budynku Sejmiku obecnych jest także wielu dziennikarzy i aktywiści antysmogowi.