Jak dodał, wielu pracowników kopalni oddaje krew regularnie, ale ponieważ krwi zawsze brakuje, związkowcy "S" postanowili zorganizować szerszą akcję, która pozwoli kolejnym osobom dołączyć do grona honorowych krwiodawców. "21 lipca zapraszamy do Młyna Solnego nie tylko pracowników kopalni, ale też wieliczan, krakowian, turystów – wszystkich, którzy chcą podzielić się krwią, również po raz pierwszy" – zaapelował. "Akcje honorowego krwiodawstwa przynoszą nie tylko korzyści mierzone w litrach oddanej krwi, ale też kształtują świadomość, edukują i ponad wszelką wątpliwość dowodzą, że wystarczy odrobina bezinteresowności, by zrobić coś naprawdę ważnego, szlachetnego, coś, co ratuje życie" – mówił prezes spółki Kopalnia Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna, Damian Konieczny.

Organizatorzy przypominają, że krew może oddać każdy, kto cieszy się dobrym zdrowiem oraz ma nie mniej niż 18 i nie więcej niż 65 lat. Trzeba też ważyć przynajmniej 50 kg. Ostatecznej kwalifikacji dokonuje lekarz.

Każdy, kto 21 lipca przyjdzie do siedziby Uzdrowiska Kopalnia Soli "Wieliczka" przed oddaniem krwi zostanie dokładnie zbadany. Warto pamiętać, by tego dnia zjeść lekki posiłek oraz pić dużo wody. Koniecznie trzeba zrezygnować z alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów. Potrzebny będzie dowód osobisty.

W żyłach dorosłego człowieka krąży ok. 5-6 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się jej tylko 450 ml. Do pobierania krwi używa się igieł o specjalnym profilu minimalizującym dyskomfort. Każdy krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny. Akcję "Podaruj krew, podaruj życie" wspiera Kopalnia Soli "Wieliczka" oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Z myślą o pielgrzymach przybywających na ŚDM kopalnia wydłuża także godziny otwarcia. Pielgrzymi zamawiają bilety za pośrednictwem serwisu online na stronie wielickiej kopalni. Pod ziemią będą mogli zwiedzać Trasę Turystyczną lub podziemny Szlak Pielgrzymkowy. Tury organizowane będą w języku polskim oraz sześciu językach obcych, czyli angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz niemieckim. Uruchomione zostały także specjalne numery telefonów, pod którymi pielgrzymi mogą uzyskać wszystkie informacje niezbędne do zaplanowania i zorganizowania podziemnej wycieczki.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2015 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 1 mln 390 tys. osób. W pierwszym kwartale 2016 r. do kopalni przyjechało o 25 proc. turystów więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

 

 

 

 

(PAP/ko)