Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Premiera „Monachomachii, czyli wojny mnichów” w Teatrze Nowym Proxima

  • Justyna Nowicka
  • date_range Czwartek, 2021.07.15 18:02 ( Edytowany Czwartek, 2021.07.15 18:08 )
Po polską klasykę - poemat heroikomiczny pióra biskupa Ignacego Krasickiego sięga reżyserka Justyna Łagowska. Literackiej premierze utworu w 1778 roku towarzyszył głośny skandal.

fragment plakatu, proj. Łukasz Błażejewski

Głównym tematem „Monachomachii, czyli wojny mnichów” jest walka pomiędzy dwoma zakonami: karmelitami i dominikanami. Groteskowa forma sporu naznaczona jest ostrą satyrą i krytyką kościoła.
"Gdy coraz częściej mówi się o modzie na „teatr bez arcydzieł” my postanowiliśmy zaprosić widzów na „Monachomachię” Ignacego Krasickiego. W opublikowanym anonimowo poemacie heroikomicznym (o nacechowaniu wysoce dydaktycznym) piętnował kler za pijaństwo i rozpustę. Nami kieruje jednak głębokie przekonanie, że biskup Ignacy był Sarah Kane ówczesnej literatury… Dlatego odbijając się od opowiadanej przez niego historii sporu między dwoma zakonami postanowiliśmy zagłębić się w dramaty jego bohaterów i wydobyć je na „światło dzienne” sceny Berlin. Będzie więc o miłości, odrzuceniu, zazdrości i ambicji…" - mówią realizatorzy.
Reżyseria: Justyna Łagowska; dramaturgia: Olga Śmiechowicz;  muzyka: Dawid Rudnicki; Obsada: Karolina Gorzkowska, Roman Gancarczyk, Juliusz Chrząstowski, Tomasz Schimscheiner.
Premiera 16 lipca na scenie Berlin Teatru Nowego o 20.00.
Justyna Nowicka rozmawia z Justyną Łagowską, Juliuszem Chrząstowskim i Piotrem Siekluckim, dyrektorem teatru
Autor:
Justyna Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię