Nowa eko-siedziba

Nowa siedziba ING UJ jest ogrzewana ciepłem Ziemi, a energia elektryczna w pogodne dni jest generowana w większości ze światła słonecznego. „Na dachu oraz na fasadzie południowo-zachodniej zainstalowaliśmy przyjazną środowisku instalację fotowoltaiczną, która dzięki Słońcu generuje energię elektryczną. Dzięki tej instalacji zmniejszą się koszty związane z eksploatacją obiektu. Dodatkowo nasz budynek ogrzewany jest wyłącznie naturalnym ciepłem Ziemi, przy pomocy zamontowanych pomp ciepła. Cała instalacja to 55 pionowych odwiertów, z których każdy ma 110 m głębokości - wyjaśniła dr Beata Dziubińska z ING UJ.

Jak dodała, zielony dach obiektu odzwierciedla naturalne środowisko Jury Krakowsko-Częstochowskiej. „Posadzona roślinność nie wymaga znacznej ingerencji człowieka, dzięki czemu minimalizuje się koszty utrzymania. Miejsce to służy również do celów dydaktycznych. Widać stąd panoramę geologiczną Krakowa i okolic, w tym m.in. Dolinę Wisły, zrąb Wawelu i Sowińca, Płaskowyż Ojcowski czy Górę Pychowicką" - zauważyła.

Na parterze budynku znajduje się aula główna na 105 miejsc. Na pierwszym piętrze studenci mają do dyspozycji siedem sal dydaktycznych, bibliotekę z czytelnią, salę komputerową oraz dwa pomieszczenia rekreacyjne, w których mogą odpocząć w przerwie między zajęciami, co jest nowością na UJ.

Pozostałe kondygnacje mieszczą 16 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę. Są to m.in.: Pracownia szlifierska, Pracownia preparatyki mikroskamieniałości, Pracownia kruszenia i przesiewania skał, Pracownia sedymentologiczna i preparatyki skał, Pracownia komputerowa/kartografii geologicznej.

Oprócz laboratoriów w budynku znajdują się pokoje pracowników naukowych i administracyjnych, studenckiego koła naukowego, sala konferencyjna oraz pokój profesorski, w którym zgromadzono liczne pamiątki po wielkich uczonych uniwersyteckich nauk o Ziemi.

 

Jest nowocześnie, ale...

Studenci - choć cieszą się z nowoczesnego kampusu - widzą jednak pewien problem. "Brakuje nam właściwie jednego miejsca do wypoczynku. Owszem są ławki, ale to nie to samo. Przydałaby się kawiarnia, jakieś miejsce, może niekoniecznie wśród profesorów, gdzie możemy się spotkać. A do centrum Krakowa daleko" - mówią reporterce Radia Kraków studenci. Zdanie studentów popiera rektor uczelni prof. Wojciech Nowak. "Infrastruktura już została poprawiona, ale to jeszcze mało. Chcemy by tu powstał jeden akademik, bo więcej nie potrzeba, wraz z przestrzenią do życia studentów, inną niż pomieszczenia dydaktyczne" - tłumaczy prof. Nowak. 

 

Powstaje akademicka dzielnica

Nowy budynek został zaprojektowany i wybudowany z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono go w system zarządzania BMS (system zarządzania budynkiem), który - jak podała uczelnia w komunikacie prasowym - jest ważnym elementem inteligentnego budownictwa. „To zintegrowany system, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu" - czytamy w informacji UJ.

Przetarg na budowę ING UJ ogłoszono w systemie „zaprojektuj i buduj". Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 35,6 mln zł, złożyło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Wykonawca zlecił dokumentację projektową pracowni ION Architekci z Krakowa, po czym uzyskał niezbędne decyzje i pozwolenia.

Siedziba Instytutu Nauk Geologicznych UJ, obok powstającego w sąsiedztwie Wydziału Chemii, to ostatni etap rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 r. Na jego realizację, wraz z późniejszymi nowelizacjami ustawy, przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Wkrótce do nowo wybudowanego budynku na Kampusie UJ przeprowadzi się Wydział Chemii.

 

 

 

 

 

(PAP, Katarzyna Maciejczyk/ko)