Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Po pięciu latach budowy w Krakowie otwarto synchrotron Solaris

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2015.09.21 14:34 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:12 )
Na tę chwilę naukowcy czekali 5 lat - w Krakowie działać zacznie synchrotron Solaris. Synchrotron to super nowoczesne i wszechstronne urządzenie badawcze, użyteczne w wielu dziedzinach nauki. Zbudowany na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego synchrotron jest pierwszym takim urządzeniem w kraju. Jak tłumaczą naukowcy - dzięki synchrotronowi można zajrzeć w głąb materii i wykonać badania, które bez niego byłyby niemożliwe.

Fot. P. Krawczyk

Posłuchaj rozmowy Kuby Nizińskiego z profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisławem Kistrynem
Krakowski synchrotron Solaris

"To rodzaj przyspieszacza cząstek. Mają one większą energię. Cząsteczki są bardzo lekkie. Żeby utrzymać je na orbicie, potrzebne jest silne urządzenie. Jest olbrzymia ilość zastosowań synchrotronu. Będzie się tu odpowiadało na fundamentalne pytania dotyczące naszej przyrody" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisław Kistryn.

Synchrotron wybudowano na terenie trzeciego kampusu UJ w Krakowie. Pierwsze badania zaplanowano na przyszły rok. Z urządzenia będą korzystać naukowcy różnych dziedzin. Nie tylko fizycy, ale też chemicy i biolodzy. Medykom pomoże diagnozować choroby, a badającym obrazy odkrywać nowe warstwy na płótnie. Obecnie podobne urządzenia znajdują się w Niemczech, Szwecji i we Włoszech. 

 

(Kuba Niziński/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1329898

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię