"Łącznica znacznie ułatwi dojazd z centrum OIkusza w kierunku Krakowa. Kolejne przystanki to potencjalne miejsca pracy, aktywności zawodowej i innej. Tuż obok Olkusza jest Wolbrom - mieszkańcy tej miejscowości również oczekują sprawnych połączeń komunikacyjnych" - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, bezpośrednie i szybkie połączenie pomiędzy Krakowem i Olkuszem będzie efektem kolejnych inwestycji realizowanych przez zarządcę infrastruktury kolejowej. Niezbędnym jej elementem będzie dobudowa ok. 800-metrowej łącznicy Borowa Górka – Pieczyska przed stacją Jaworzno Szczakowa, która połączy linie kolejowe E30 Kraków – Katowice oraz nr 62 Tunel -Sosnowiec.

Po zakończeniu modernizacji tych linii kolejowych oraz budowie łącznicy, pociągi będą się tam poruszać z prędkością 120-160 km, dzięki czemu trasę między Olkuszem i Krakowem pokonają w czasie poniżej godziny.

Prezes PLK zapowiada, że w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na studium wykonalności, które określi dokładny przebieg i koszty budowy łącznicy. Plany zakładają, że powinna ona zostać ukończona w 2023 roku.

Niewykluczone, że dzięki łącznicy przez Olkusz będą też w przyszłości jeździć pociągi ekspresowe z Krakowa do Warszawy. Wszystko zależy od zainteresowania pasażerów. Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja kolejowa planowana w tej okolicy. Według wstępnych zapowiedzi do 2040 w ramach budowy linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego ma też powstać bezpośrednie połączenie z okolic Olkusza do Krakowa.

 

 

(Bartłomiej Grzankowski, PAP/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.