Cyklotron zaczął zatem leczyć pacjentów chorych na nowotwory zlokalizowane poza narządem wzroku. Przypomnijmy, wybudowane za 250 milionów złotych Centrum Cyklotronowe miało przyjmować pacjentów od początku września. Jednak nowoczesna aparatura stała niewykorzystana z powodu przeciągających się negocjacji między Centrum Onkologii a Instytutem Fizyki Jądrowej, przy którym działa Centrum Cyklotronowe. 

Terapia protonowa to nowoczesna metoda leczenia nowotworów stosowana w kilkunastu ośrodkach na świecie, głównie w USA i Europie zachodniej. Do naświetlania zmian nowotworowych wykorzystuje się promieniowanie protonowe. Ma ono tę zaletę, że pozwala skoncentrować optymalną dawkę w samym guzie nowotworowym, oszczędzając zdrowe tkanki położone płycej. Ale specjaliści podkreślają, że terapia protonowa nie jest najlepszą metodą do leczenia wszystkich rodzajów nowotworów.

Budowa Centrum Cyklotronowego Bronowice trwała cztery lata i kosztowała ponad 265 mln zł. Powstał ośrodek badawczy i terapeutyczny wyposażony w cyklotron Proteus C-235, z halą eksperymentalną służącą do badań fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów umiejscowionych w innych częściach ciała.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)