Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Park Zakrzówek w Krakowie oficjalnie otwarty!

  • Joanna Porębska
  • date_range Czwartek, 2023.06.22 14:06 ( Edytowany Czwartek, 2023.06.22 16:32 )
Można już oficjalnie korzystać z parku Zakrzówek w Krakowie. Dziś odbyła się tam inauguracja sezonu kąpielowego w mieście.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Nowo powstałe baseny są co prawda otwarte od początku czerwca, ale dopiero dziś pojawili się tam ratownicy wodni, którzy nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać codziennie od 10 do 18. Na razie nie ma zapowiadanych limitów i nikt wchodzących nie liczy, choć jest ich naprawdę dużo. Większość nie kryje zachwytu nad nowym kąpieliskiem.

Te baseny i te pomosty to jest naprawdę piękna rzecz. To w ogóle optycznie wygląda świetnie, nie mówiąc już o tym, że służy nie tylko nurkom, ale także wszystkim ludziom, którzy chcą się normalnie kąpać. To jest wyjątkowe miejsce — mówił dziś na Zakrzówku, podczas inauguracji sezonu kąpielowego w Krakowie, prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Przepięknie, można się napawać tym widokiem. Ja nawet nie muszę pływać, wystarczy, że siedzę i patrzę, codziennie przychodzę. Pływa się cudowanie, woda coraz lepsza i nagrzewa się stopniowo, ale ludzi przybywa.

—  mówią mieszkańcy Krakowa.

Park jest czynny całą dobę, ale pomosty, ze względów bezpieczeństwa, są zamykane o godzinie 22. Wstęp jest bezpłatny. Niektórzy już skorzystali z kąpieli.

Kapałem się tylko podczas testów, natomiast ja się absolutnie upajam tym widokiem jeśli chodzi o tych szczęśliwych ludzi, głównie o tę szczęśliwą młodzież, bo to naprawdę robi wrażenie. Jeśli chodzi o kąpanie się w całym zbiorniku, to jest ono dopuszczone na całym obszarze na własną odpowiedzialność, tutaj nic się nie zmieniło, natomiast w samych basenach między godziną 10 a 18 możemy być spokojni, że jeśli my sami czy nasze dzieci po odebraniu świadectwa przyjdą tutaj się kąpać i będą kąpały się w basenach, to będą pod opieką ratowników, więc nic kompletnie im nie zagraża.

Ratownik, Szymon Frąckowiak, zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, podczas korzystania z kąpieliska:

Przede wszystkim alkohol, takie ogólne obycie, zachowanie się na basenie. Tak jak na każdym basenie zamkniętym czy otwartym, czy na kąpielisku są pewne zasady i regulaminy, których trzeba przestrzegać. Będziemy egzekwować to, żeby ludzie byli bezpieczni i mogli spędzać czas swobodnie.

Można sobie wyskoczyć tutaj po egzaminie i fajny jest widok, trochę jak Chorwacja to wygląda, te skały wszystkie. Woda zimna, ale to dobrze, bo to fajnie działa na taką pogodę, można się schłodzić. Będę przychodzić jak najczęściej, wolnego teraz jest dużo.

—  mówią mieszkańcy Krakowa.

Architekt Marcin Furtak i profesor Politechniki Krakowskiej pozytywnie ocenia realizację swojego projektu:

Patrzę jak na swoją latorośl, więc patrzę w różowych okularach. Natomiast w tych głównych elementach parku jestem zadowolony z efektu końcowego. Oczywiście to nie zamyka drogi do udoskonaleń. Na pewno dzisiaj zaproponowałbym większą ilość koszy śmietnikowych. Nie mieliśmy możliwości zaprojektowania większej ilości toalet, ale być może jest jakaś szansa na to, żeby takich miejsc jeszcze gdzieś ewentualnie poszukać, nawet jeżeliby miało ty być toalety tymczasowe.

Niedogodnością, na którą odwiedzający zwrócili uwagę to ścieżki z kamienia i ilość ludzi, ale w okresie wakacyjnym jest to zrozumiałe.

Na Zakrzówku powstało 5 basenów o głębokości od 40 cm do 3,5 metra, a także ścieżki spacerowe i biegowe, punkty obserwacyjne, strefa grillowa i pikniki. Wstęp na kąpielisko jest bezpłatny.

Zakrzówek do dawny kamieniołom wapienia, który w 1990 roku został zalany wodą. Pływanie było tam zabronione, ale wiele osób łamało zakaz.

Autor:
Joanna Porębska

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię