Festiwal rozpoczną pokazy „Solaris” (koprodukcja z Narodowym Starym Teatrem) Karola Nepelskiego. Utwór oparty jest na słynnej powieści Stanisława Lema opowiadającej o załodze stacji kosmicznej badającej tajemniczą planetę Solaris, której ocean wykazuje cechy inteligencji i zdolność do materializacji głęboko ukrytych wspomnień i emocji członków załogi. W operowym ujęciu Karola Nepelskiego „Solaris” łączy w sobie trzy warstwy: wykonanie aktorskie, partię orkiestry oraz warstwę elektroniczną. Reżyserem spektaklu jest Waldemar Raźniak.

Krótko przed śmiercią Fausto Romitelli (zm. 2004) wraz z grupą przyjaciół, wskrzeszając ideę totalnego działa sztuki, stworzył „An Index of Metals” — inspirowane futuryzmem dzieło łączące wizualizacje, poezję i muzykę akustyczno-elektroniczną. Do poetyki anamorfozy i zniekształcenia Romitelli dodał nowy element: nasycenie. Utwór charakteryzuje się elektryzującą orkiestracją, radykalnymi efektami dźwiękowymi i wykorzystaniem głosu ludzkiego do granic jego możliwości.

Jephte” Giacomo Carissimiego opowiada biblijną historię Jeftego, który składa Bogu tragiczną obietnicę prowadzącą ostatecznie do ofiary jego córki. Carissimi wykorzystuje w „Jephte” swoją innowacyjną technikę kompozytorską, łącząc operowy recytatyw z pełnymi ekspresji, kunsztownymi pasażami chóralnymi. Szczególnie poruszający jest finalny chór „Plorate filii Israel”. Inscenizacją utworu zajmie się Krzysztof Garbaczewski. Przed „Jephte” wykonana zostanie świecka „Serenata à 5” Filiberta Laurenziego.

Istotną częścią festiwalu są już od lat recitale pieśniowe. W tym roku baryton Thomas E. Bauer wykona arcydzieło Franza Schuberta, słynną „Podróż zimową” czyli „Winterreise”.

Przed nami też światowa prapremiera „Ja, Şeküre”, najnowszego dzieła Aleksandra Nowaka — opery inspirowanej wątkami wielkiej powieści „Nazywam się Czerwień” tureckiego noblisty Orhana Pamuka. W centrum libretta stoi postać niezwykłej kobiety, Şeküre, przez której pryzmat poznajemy pełną złożonych relacji międzyludzkich i kulturowych historię rozgrywającą się w szesnastowiecznym Stambule. Wizualną oprawą prapremierowych spektakli „Ja, Şeküre” zajmą się Marcin Chlanda i Jakub Kotynia.

Walpurgisnacht” Felixa Mendelssohna jest umuzycznieniem wiersza Johanna Wolfganga von Goethego. Znajdujemy w nim opis rytuałów sprawowanych podczas nocy Walpurgi, kiedy to według legendy czarownice spotykały się na szczycie góry Brocken w Harzu. Programu dopełni inne genialne opracowanie poezji Goethego — „Alt-Rhapsodie” Johannesa Brahmsa. Na festiwalu zobaczymy je w wersji choreograficznej przygotowanej przez duet Piotra Stanka i Olgę Bury.

Na finał festiwalu zabrzmi młodzieńcze arcydzieło Mozarta w gwiazdorskiej obsadzie (m.in. Ian Bostridge, Anna Prohaska, Kangmin Justin Kim). Skomponowany w 1781 roku „Idomeneo” opowiada historię mitologicznego króla Krety, który po złożeniu tragicznej obietnicy musi zmierzyć się z dramatycznymi konsekwencjami swoich decyzji. Dzieło to jest ważne w twórczości Mozarta z kilku powodów: po raz pierwszy tak wyraźnie słychać w nim jego dojrzałość kompozytorską i skłonność do eksperymentowania z formą operową. To właśnie w tym utworze Wolfgang Amadeusz do perfekcji opanował sztukę wyrażania poprzez muzykę głębokich emocji i psychologicznych niuansów postaci, wynosząc dogasającą już w owym czasie formę opery seria na nowe szczyty.

(mat.prasowe)

PROGRAM

1.02 czwartek 19:00

2.02 piątek 19:00

3.02 sobota 13:00 lunchtime opera

4.02 niedziela 16:00 sunday afternoon performance

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris

Karol Nepelski SOLARIS

6.02 wtorek 18:00

7.02 środa 18:00

8.02 czwartek 17:00

Cricoteka

Gausto Romitelli AN INDEX OF METALS

8.02 czwartek 19:00

10.02 sobota 19:30

11.02 niedziela 16:00

Teatr Łaźnia Nowa

Giacomo Carissimi JEPHTE

9.02 piątek 17:00

Teatr Słowackiego

Franz Schubert WINTERREISE

9.02 piątek 19:00

10.02 sobota 16:00

11.02 niedziela 12:00

Teatr Słowackiego

Aleksander Nowak JA, ŞEKÜRE

światowe prawykonanie

11.02 niedziela 19:30

12.02 poniedziałek 19:00

Teatr Łaźnia Nowa

Felix Mendelssohn WALPURGISNACHT

18.02 niedziela 19:00

Teatr Słowackiego

Wolfgang Amadeus Mozart IDOMENEO

wersja koncertowa

szczegóły/bilety

www.operararakrakow.pl