Radość kierowców jest umiarkowana. Niemal wszyscy mówią w rozmowie z Radiem Kraków, że remont praktycznie nie miał końca. W godzinach szczytu przejazd całą ulicą Igołomską zajmował średnio pół godziny, a to oznacza, że samochody jeździły z prędkością zaledwie 20 kilometrów na godzinę. Z utrudnieniami musieli liczyć się wszyscy: zarówno mieszkańcy obrzeży Krakowa, jak i ci, którzy jeździli tędy w kierunku Niepołomic i Sandomierza.

- Było strasznie, szczególnie że przez dwa lata praktycznie nic się nie działo. Dopiero w tym roku coś się ruszyło. Było takie opóźnienie, że to dramat. Szkoda, że nie puścili w całości, ale trzeba się cieszyć z tego, co mamy - mówią kierowcy.

Przebudowa ulicy Igołomskiej skomplikowała się w momencie powstania zapadliska. Trzeba było renegocjować umowę z wykonawcą. Koszty wzrosły o 100 milionów złotych.

Właściciele firm położonych przy ulicy Igołomskiej w Krakowie także odetchnęli z ulgą. Po częściowym otwarciu drogi mają nadzieję, że wreszcie będzie odwiedzać ich więcej klientów. Liczą również, że cała przebudowa zgodnie z zapowiedziami miasta zakończy się w połowie grudnia.

- Mamy tutaj skład budowlany, na który nie można było wjechać przez pewien czas. Same koszty, zero zysków. Często jeździliśmy pod prąd, była zmieniana organizacja ruchu. Cuda się działy, ale wytrzymaliśmy. Dla nas będzie to ułatwienie. Liczymy, że ludzie wrócą na Igołomską - mówi pan Rafał, pracownik jednej ze stacji benzynowych przy ulicy Igołomskiej.

Drugi etap rozbudowy ul. Igołomskiej o długości ok.7,5 km trwa od kwietnia 2017 roku. Wartość tej inwestycji to ponad 145 mln zł.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w wysokości 310 mln zł. Dofinansowanie obejmuje dwa etapy inwestycji - pierwszy, który został już zrealizowany i drugi, właśnie się kończący.

Pierwszy etap rozbudowy ul Igołomskiej w Nowej Hucie został zrealizowany w 2016 roku i obejmował przebudowę odcinka od skrzyżowania ul. Igołomskiej z ul. Brzeską do granicy Krakowa.