Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na ulice Krakowa wyjechał autobus zasilany wodorem

  • date_range Środa, 2022.10.05 14:24 ( Edytowany Środa, 2022.10.05 14:45 )
Tym razem jest to Autosan. Przez kilka najbliższych tygodni będzie kursował na linii nr 128. Zajezdnia Płaszów – Prądnik Czerwony.

fot: Hubert Strzelecki

posłuchaj materiału Huberta Strzeleckiego

12-metrowy autobus jest zbudowany na komponentach autobusu elektrycznego, dlatego jest łatwy w obsłudze i serwisowaniu a wyższość wodorowego polega na tym, że nie jest potrzebne przyłącze elektryczne. Głównym nośnikiem energii jest wodór. Pojazd ma przyłącze do ładowania elektrycznego, ale będzie ono przydatne jedynie podczas ładowania awaryjnego. MPK robiło wiele własnych testów autobusu i teraz będzie mogło je porównać z prawdziwym testem na krakowskich ulicach.

W czerwcu zaprezentowany został pierwszy autobus wodorowy, teraz prace rozpoczyna kolejny. Na linii 128 będą więc dwa, a to pierwsze przypadek w Polsce i jeden z nielicznych w Europie kiedy na jednej linii jest więcej niż jeden autobus wodorowy. Tak naprawdę to pojazd jest elektryczny, a wodór jest źródłem prądu. Autobus wozi więc ze sobą "małą elektrownię" - ogniwo wodorowe na bieżąco, w trakcie jazdy, generuje prąd.

Wodorowym Autosanem jednocześnie może  podróżować ponad 80 osób.  Jest on  niskopodłogowy, dostosowany do przewozu osób poruszających się na wózkach. Posiada monitoring i system informacji pasażerskiej oraz  klimatyzację.

Ostatnie podwyżki cen prądu skłaniają do zastanowienia się nad kupnem tego rodzaju autobusów, ale ostatecznie będzie to zależeć od relacji cenowych między wodorem  a energią elektryczną.

Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię