Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Na peryferiach PRL 1974–1990" - w Galerii ZPAF wystawa Stanisława Kulawiaka

  • Tadeusz Marek
  • date_range Piątek, 2022.11.25 13:21 ( Edytowany Piątek, 2022.11.25 13:49 )
W krakowskiej Galerii ZPAF trwa wystawa prezentująca wybrane fotografie z cyklu "Na peryferiach PRL 1974–1990" autorstwa polskiego artysty, fotografa i dokumentalisty Stanisława Kulawiaka. Eksponowane w formie wielkoformatowych wydruków prace nawiązują do czasów krakowskiej działalności artysty. To w Krakowie bowiem - jak mówi Kulawiak - wszystko się zaczęło. "Tutaj znalazłem swój własny język ekspresji, który z jednej strony stwarzał poczucie bezpieczeństwa, z drugiej wiązał się z ryzykiem z uwagi na PRL-owski reżim" - wspomina założyciel Grupy Twórczej SEM. O początkach drogi artystycznej oraz trwającej w Krakowie wystawie ze Stanisławem Kulawiakiem rozmawiał w "Przystanku Kultura" Tadeusz Marek.

Fot. Stanisław Kulawiak - jedno ze zdjęć prezentowanych w ramach krakowskiej wystawy

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka ze Stanisławem Kulawiakiem

Stanisław Kulawiak, ur. 1954
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bobrownikach i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie w latach 1973–1979 studiował na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH w Krakowie. Fotografią zajmuje się od roku 1974, najpierw prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1983–1989 współpracował z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a w okresie 1993–1999 pracował dla firmy Country Line w Niemczech. Od 1999 roku jest współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej Kulawiak w Ostrzeszowie.
W latach 2010–2021 był prezesem Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916. Od 2014 roku jako wiceprezes ds. artystycznych Okręgu Dolnośląskiego ZPAF organizuje wystawy okręgowe oraz w Galerii Za Szafą (obecnie Galeria Fotografii ZPAF), od 2017 roku jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wielu wystaw i publikacji, interesuje się edytorstwem i drukiem.

Stanisław Kulawiak i Tadeusz Marek w studiu Radia Kraków

Stanisław Kulawiak i Tadeusz Marek w studiu Radia Kraków

Na wystawie znalazły się gównie prace, których wspólnym mianownikiem stało się miejsce fotografowania, czyli Kraków od połowy lat siedemdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych. Krakowski wybór dopełniają fotografie, które stały się w przekazie społecznym ikonami tamtych czasów, a jednocześnie należą do wybitnych prac artysty. Cieszymy się goszcząc Stanisław Kulawiaka w naszej krakowskiej galerii, bo właśnie Kraków, gdzie w 1973 roku rozpoczął studia na AGH stał się matecznikiem jego fotografii. Tu spotkał swoich fotograficznych przyjaciół, tu też dojrzał jako artysta i został w 1980 roku przyjęty w szeregi Okręgu Krakowskiego ZPAF. Po czterdziestu latach artysta powraca do nas z pracami, które z jednej strony, jak pisze Jerzy Lewczyński potwierdzają czas fotografowania „tu i teraz”, z drugiej pozwalają odnaleźć fundamentalny i bardzo osobisty wizualny sposób przekazu charakterystyczny dla jego całej twórczości.

- Danuta Węgiel, kuratorka wystawy

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię