Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

MPK podpisało umowę na leasing 37 nowych autobusów

  • Radio Kraków
  • date_range Piątek, 2024.06.14 06:11 ( Edytowany Piątek, 2024.06.14 06:13 )
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie podpisało umowę na zakup w formie leasingu 37 nowych autobusów hybrydowych spełniających najwyższą normę emisji spalin Euro 6. Pojazdy dostarczy konsorcjum Solaris Bus & Coach wraz z Millennium Leasing. Wartość kontraktu to ponad 60,8 mln zł netto.

Fot. Marek Lasyk

Jak przekazał w czwartek rzecznik MPK Marek Gancarczyk, podpisana umowa zakłada, że pojazdy trafią do krakowskiego przewoźnika najpóźniej w ciągu 10 miesięcy. Będą to niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację autobusy o długości 12 metrów. Zastąpią one najstarsze pojazdy z floty MPK.

Dostawa jest podzielona na dwie części: 25 autobusów przeznaczonych będzie do obsługi przede wszystkim linii miejskich (cena jednego pojazdu to 1,645 mln zł netto), a 12 autobusów będzie obsługiwać przede wszystkim linie aglomeracyjne (cena jednego autobusu to 1,640 mln zł netto).

Według zapowiedzi przedstawicieli MPK w najbliższym czasie przewoźnik podpisze też umowę dotyczącą innego rozstrzygniętego przetargu - na dostawę w formie leasingu ośmiu autobusów midi o długości ok. dziewięciu metrów, napędzanych silnikami spełniającymi najwyższą normę Euro 6. Posłużą one do obsługi linii w tych rejonach miasta, gdzie nie mogą kursować większe pojazdy. Autobusy dostarczy konsorcjum firm Huta Stalowa Wola Oddział Autosan w Sanoku wraz z Millennium Leasing. Cena jednego to blisko 1,343 mln zł netto.

Jak wyjaśnił rzecznik, zakup nowych autobusów wynika z potrzeby zwiększenia liczby pojazdów we flocie MPK, potrzebnych do obsługi systematycznie powiększającej się siatki połączeń w Krakowie oraz w aglomeracji, a jednoczenie pozwoli na wycofanie najstarszych autobusów.

Według eksperta z vleasing.pl, leasing nowych autobusów hybrydowych przez MPK Kraków to świetne posunięcie. Pozwala rozłożyć koszty, obniżyć emisję spalin i koszty eksploatacji, a także poprawić komfort podróży, co może przyciągnąć więcej pasażerów.

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię