Mieszkańcy chcą, żeby Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, burmistrz i szefostwo fabryki Valeo wreszcie zrobili coś, aby poprawić powietrze w mieście. Przede wszystkim, aby firma zainstalowała czujniki zanieczyszczeń na kominie zakładu.

Jak mówią mieszkańcy, od dwóch lat bezskutecznie walczą z problemem trującego fetoru wydobywającego się z Valeo. Teraz mają już dość. Kilkadziesiąt osób blokowało przejście dla pieszych w okolicach zakładu, na ulicy Krakowskiej. Organizatorzy z góry przepraszali za utrudnienia - jak tłumaczyli, decydenci nie pozostawili im wyboru. Kilkadziesiąt osób przez dwie godziny spacerowało po przejściu dla pieszych z transparentami: nie chcemy smrodu z Valeo czy WIOŚ się do roboty. Na ulicy Krakowskiej w Skawinie ustawiały się spore sznurki aut, policja co kilka minut puszczała ruch. Protest planowo miał trwać do godz. 11, ale organizatorzy uznali, że mieszkańcy Skawiny mają wystarczająco dużo problemów przez zapach, który emituje fabryka Valeo i zakończyli protest wcześniej.

Jeżeli jednak w dalszym ciągu nie będzie poprawy, mieszkańcy zapowiadają blokadę zakładu. Skawiński Alarm Smogowy ma nadzieję, że nie będzie musiało dojść do takiej sytuacji - aktywiści wierzą, że pojawi się reakcja ze strony firmy i będzie można rozwiązać ten problem bez radykalnych działań.

Do protestu jeszcze przed południem ustosunkowała się firma Valeo. Jej przedstawiciele twierdzą, że zakład funkcjonuje zgodnie z przepisami i wydanymi pozwoleniami. Deklarują, że rozumieją problemy mieszkańców. Zapewniają jednak, że chociaż zapach może być uciążliwy, nie jest groźny dla zdrowia.
Mieszkańcy kierują swoje zarzuty także pod adresem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Twierdzą, że urzędnicy w tej sprawie działają zbyt opieszale. Przedstawicielka urzędu Magdalena Gala nie zgadza się z tą opinią. Twierdzi, że przez ostatnie dwa i pół roku inspektorzy przeprowadzili dwanaście kontroli w firmie.
Z kolei burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko twierdzi, że władze lokalne robią, co mogą i nie zgadza się z zarzutami mieszkańców. Według burmistrza gmina jest wręcz prekursorem w walce o czyste powietrze. Jego zdaniem jedyne, co mogłoby pomóc, to zmiana prawa, tak aby gminy miały większy wpływ na kontrolę zakładów przemysłowych.

 

Martyna Masztalerz/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.