Mapa gastronomiczna powstała  w odpowiedzi na sugestie mieszkańców i przedsiębiorców, dane zasilające serwis pochodzą z  mapy „Jestem aktywny”. Obecnie na mapie znajduje się 246 podmiotów gastronomicznych, jednak z dnia na dzień ich liczba wzrasta.

- Serwis mapowy, dotyczący gastronomii został uruchomiony pod koniec zeszłego tygodnia i cieszy się ogromną popularnością. Zarówno mapa Jestem aktywny", jak i serwis gastronomiczny, pozwalają użytkownikom na znalezienie informacji o firmach działających w konkretnej dzielnicy Krakowa, bez wychodzenia z domu - mówi Katarzyna Wysocka Dyrektor Wydziału do Spraw Przedsiębiorczości i Innowacji.

By zarejestrować się do serwisu, wystarczy wypełnić krótką ankietę, następnie dane są przetwarzane, porządkowane i wysyłane do zbiorczej bazy. Dzięki temu na mapie pojawia się nowy punkt gastronomiczny.

Na mapie z dnia na dzień przybywa lokali, w których można zamówić jedzenie, jednak taka pomoc okazuje się niewystarczająca. Branża gastronomiczna znajduje się w niestabilnej sytuacji. Restauracje opustoszały, brakuje pieniędzy na czynsz za wynajem lokali, mówią krakowscy restauratorzy.

- Nie jest to dla nas najlepszy czas, czujemy się tak, jakbyśmy obudzili się pod respiratorem i nie mogli oddychać, ani wydać żadnego dźwięku. Zostaliśmy z towarem, pełnymi półkami jedzenia i fakturami do zapłacenia. Walczymy, ale nie wiemy na jak długo starczy nam sił - mówi Joanna Jarosz - współwłaścicielka jednej z krakowskich kawiarni.

- Ten czas jest bardzo trudny, nieprzewidywalny, pełen niespodzianek - dodaje Katarzyna Pilitowska, właścicielka jednej z krakowskich restauracji.

Dzisiaj nikt nie jest pewny swojej przyszłości = podkreślają restauratorzy, to trudny czas. Jak mówi Katarzyna Wysocka, Dyrektor Wydziału Do spraw Przedsiębiorczości i Innowacji, nie wstrzymano realizacji krakowskiego systemu wsparcia. 

- Przedsiębiorcy, w szczególności z branży gastronomicznej, mogą wnioskować o udzielenie ulg w podatkach i opłatach, a do momentu odwołania stanu pandemii w Polsce, każdy przedsiębiorca, wynajmujący lokal od Zarządu Budynków Komunalnych może o obniżenie o 50 proc. stawki czynszu za najem - pzypomina Wysocka.

Mimo to, wiele krakowskich restauracji wciąż potrzebuje pomocy, wiele z nich stoi nad przepaścią. Właścicielom restauracji brakuje nie tylko środków finansowych, ale również tłumów w lokalach i zadowolonych gości. Restauratorzy nie składają broni. - Będziemy walczyć, tak długo, jak to możliwe - podkreślają.

Rząd 27 października 2020 roku ogłosił zapowiadany program wsparcia dla gastronomii, by wesprzeć branże po wiosennym lockdownie i ponownym zamknięciu lokali. Chodzi m.in. o zwolnienie ze składek ZUS za listopad, postojowe i bezzwrotne dotacje 5 tys. zł. Dotyczy to firm, których przychody zmniejszyły się o 40% w stosunku do roku ubiegłego. Oprócz tego wpłata zaliczek PIT za trzy miesiące będzie przesunięta o pół roku.

 

(Pauliny Białożyt/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.