Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krakowski Bank Mleka Kobiecego w ciągu roku pomógł prawie 150 noworodkom

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2017.05.08 09:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:41 )
351 litrów mleka kobiecego zebrał w pierwszym roku działalności Bank Mleka Kobiecego działający przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie. Ta jedyna tego typu placówka w woj. małopolskim pomogła do tej pory blisko 150 małym pacjentom. Bank mleka pomaga matkom, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą karmić noworodków - m.in. wcześniaków - własnym mlekiem. Dla małych pacjentów pokarm naturalny ma znaczenie terapeutyczne.

fot: pixabay

Anna Kotlińska, koordynatora Banku Mleka Kobiecego poinformowała, że w pierwszym roku działalności instytucja zarejestrowała 56 honorowych dawczyń. "Dzięki gromadzeniu przebadanego mleka szpital wyrównuje szanse wcześniaków w dostępie do najlepszego, najzdrowszego pokarmu – mleka kobiecego" - zaznaczyła.

Bank Mleka Kobiecego Ujastek jest nowoczesnym laboratorium non-profit, które zajmuje się gromadzeniem, transportowaniem, sortowaniem, badaniem, pasteryzowaniem, przechowywaniem i przekazywaniem mleka kobiecego potrzebującym noworodkom znajdującym się w szpitalach Małopolski. Placówka zaprasza do współpracy mamy karmiące piersią, które chcą się podzielić nadwyżkami swojego mleka. Przyjmuje też pokarm od wcześniej zarejestrowanych honorowych dawczyń.

O krakowskim banku mleka rozmawialiśmy w programie "Przed hejnałem"

Oprócz tego bank promuje karmienie naturalne oraz edukuje rodziców i pracowników medycznych w zakresie laktacji.

Kotlińska zaznaczyła, że honorową dawczynią mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w okresie laktacji i dysponuje nadwyżkami mleka. "Często są to mamy wcześniaków, które odciągają mleko dla swoich dzieci. Ponieważ wcześniaki potrzebują małych ilości mleka na jedno karmienie, pozostałą ilość mleka matki mogą zamrozić dla swojego dziecka albo przekazać do banku" – wyjaśniła.

Jak podkreślają lekarze, mleko matki jest niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju dzieci. Badania naukowe potwierdzają jego unikatowe właściwości zdrowotne o działaniu krótko- i długoterminowym.

Bank Mleka Kobiecego w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem wojewódzkim do spraw neonatologii prof. Ryszardem Lauterbachem. Jest trzecim regionalnym bankiem mleka w Polsce.

Przypominamy: W Krakowie zaczął działać Bank Mleka Kobiecego. Mleko oddało już 27 kobiet

 

 

 

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię