Za przyjęciem rezolucji w tej sprawie było 31 radnych, dwóch głosowało przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Rolę gospodarza igrzysk europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca tego roku w Mińsku. Za tą kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Radni zaznaczyli w rezolucji, że doceniają decyzję EOC, ale dostrzegają wynikające z tego zagrożenia dla budżetu miasta i podkreślili, że "koszty organizacji Igrzysk Europejskich 2023 muszą być współfinansowane ze środków budżetu centralnego".

Zaapelowali o przyjęcie specustawy dotyczącej igrzysk podobnej do tej jaką przyjęto w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży, co ułatwi inwestycje, i o jak najszybsze zapewnienie przez rząd gwarancji finansowych dla tej imprezy.

"Nie jest to rezolucja przeciw komuś albo czemuś. To rezolucja za tym, żeby Kraków miał środki finansowe na organizację Igrzysk Europejskich w 2023 r. i mógł wykonać inwestycje, konieczne by zapewnić dobre przeprowadzenie tego wydarzenia” – mówił radny Rafał Komarewicz w imieniu prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków, który zgłosił projekt rezolucji. Rezolucja uzyskała pozytywną opinię Komisji Sportu Rady Miasta.

W zeszły czwartek wicepremier Jacek Sasin podczas wizyty w Krakowie zapewnił, że rząd wesprze organizację Igrzysk Europejskich 2023. "Traktujemy tę imprezę nie jako przedsięwzięcie regionalne, ale ogólnonarodowe" - mówił. Zaznaczył, że Kraków ma już doświadczenia w organizacji dużych wydarzeń takich jak Światowe Dni Młodzieży.

Wicepremier zaznaczał, że konieczne jest określenie wymiaru tej imprezy m.in. ustalenie listy rozgrywanych dyscyplin, dopiero w ślad za tym pójdą decyzje dotyczące infrastruktury, kwestii organizacyjnych i finansowych.

Wstępna liczba i lista dyscyplin rozgrywanych podczas Igrzysk Europejskich 2023 powinna być określona do listopada, łącznie z mapą miejsc, w których będą się odbywać. Na tej podstawie szacowane będą koszty związane z infrastrukturą sportową. Zarówno przedstawiciele rządu, jak i samorządowcy podkreślali, że będą bazować na obiektach, które w Krakowie już są jak choćby nowoczesny tor kajakarstwa górskiego czy Tauron Arena.

Kontrakt dotyczący organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce ma zostać podpisany w pierwszym kwartale 2020 r.

Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a druga – zakończona 30 czerwca – w Mińsku - tam o medale w 23 dyscyplinach walczyło 3660 sportowców z 50 krajów. Polska, którą reprezentowało 151 sportowców, zdobyła 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i 10 brązowych, plasując się na 22. miejscu w klasyfikacji krajów.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(PAP/ko)