W tym roku w Krakowie przez osiemdziesiąt dni oddychaliśmy zanieczyszczonym powietrzem. Tyle razy urzędnicy ogłaszali przekroczenie norm pyłów zawieszonych. Dane są o wiele lepsze niż rok czy dwa lata temu, ale jak stwierdza Paweł Ścigalski, doradca prezydenta do spraw smogu - to wciąż o osiemdziesiąt za dużo.

"W 2015 roku, jeśli chodzi o wyniki dobowego stężenia pyłów w powietrzu zebrane ze wszystkich stacji wskazały ok. 140 dni z przekroczeniami. W 2016 roku już 100 dni. W tym roku zbliżyliśmy się do 80" - mówi Radiu Kraków Ścigalski.

Dziewiętnaście razy krakowianie mogli też za darmo podróżować komunikacją miejską przez bardzo duże zanieczyszczenie powietrza.

W tym roku w lipcu zaczęła również obowiązywać nowa uchwała antysmogowa dla Małopolski, która ma pomóc również w Krakowie.

"Już nie tylko Kraków zobowiązany jest do wymiany starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem zanieczyszenia powietrza w całej Małopolsce" - stwierdza Andrzej Guła z polskiego alarmu smogowego.

Jak już jesteśmy przy wymianie palenisk, to warto wspomnieć o tym, że strażnicy miejscy w tym roku skontrolowali ponad dwa razy więcej miejsc w Krakowie. Srawdzają to, czy krakowianie spalają odpady i jakiej jakości piece wykorzystują. "Strażnicy przeprowadzili ponad 5 tysięcy takich kontroli od października do końca listopada. Natrafili na 87 nieprawidłowości, nałożyli w związku z tym 54 mandaty" - wylicza Marek Anioł z krakowskiej straży miejskiej.

A tym którzy z wymianą paleniska zwlekają przypominamy, że jeszcze tylko do 30 grudnia można złożyć wniosek o wymianę korzystając z 80% dotacji. Od przyszłego roku będzie to już tylko 60%. "Apelujemy o złożenie wniosku w bieżącym roku, nawet jeśli jest niekompletny. Będzie go można uzupełniać, a my w tej sprawie będziemy się z Państwem kontaktować. Ważne, żeby związek po prostu wpłynął" - podkreśla Ewa Olszowska-Dej z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

A w tym roku w walce ze smogiem póki co najbardziej pomógł krakowianon wiatr.

W Krakowie cały czas działa ponad osiem tysięcy pieców węglowych. Jak zgodnie twierdzą aktywiści i urzędnicy 2017 rok to dobry start do kolejnych zmian... Przypomnijmy, że w Krakowie od 2019 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach.

 

 

(Dominika Baraniec/ew)