Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków: prywatny inwestor chce współfinansować budowę parku na terenie dawnego motelu Krak. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2016.11.14 06:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:59 )
Parę miesięcy temu architekci w miejscu po dawnym motelu Krak zrobili inwentaryzację zieleni. Dzięki cennym okazom przyrody teren uniknął sprzedaży i zabudowy. Pod park miasto przeznaczyło działkę o powierzchni trzech hektarów. "Teraz najważniejszy jest odpowiedni projekt. Jak będzie fajny projekt to mamy potencjalnego współfinansującego" - mówi Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Przyrody.

fot: Kasper Jakubowski

Posłuchaj co mówi Monika Chylaszek z Urzędu Miasta Krakowa Posłuchaj co mówi Kasper Jakubowski architekt zieleni i aktywista
Teren po dawnym motelu Krak
Motel Krak przeszedł do historii

Urząd Miasta zapewnia, że pomoc finansowa na pewno przyspieszyłaby tę inwestycję. Władze miasta nie wykluczają takiej współpracy. "Ten nowy park, który powstanie na terenie dawnego motelu Krak, będzie miał 3 hektary. Jak mamy kogoś, kto chce wesprzeć finansowo miasto, to wtedy możemy zrobić razem coś szybciej" - podkreśla Monika Chylaszek z Urzędu Miasta.

Część terenu miasto przeznaczyło na sprzedaż, reszta ma zostać zagospodarowana pod park. W sąsiedztwie działek powstaje osiedle dla prawie siedmiu tysięcy mieszkańców. Miejscy aktywiści zgodnie mówią, że będzie to jedyny zielony teren w tym miejscu. "Tutaj były miejsca po kamperach. Te nasadzenia służyły, żeby dać cień kamperom. Na pewno bym część tych nawierzchni zmienił na trawniki i stworzył takie miejsca dla pikników. Na obrzeżach powinny być funkcje służące mieszkańcom. Tam mogą być na przykład place zabaw. Byłoby świetnie jakby głos mieszkańców był uwzględniony" - mówi Kasper Jakubowski architekt zieleni i aktywista.

Najpóźniej w połowie przyszłego roku odbędą się konsultacje społeczne z mieszkańcami Krakowa na temat wyglądu parku. Pierwsze prace na tym terenie ruszą pod koniec przyszłego roku.

fot: Maciej Skowronek / archiwum RK

Przypomnijmy, motel Krak przez długie lata stał przy rondzie Ofiar Katynia w Krakowie. Za czasów PRL był jednym z najmodniejszych krakowskich miejsc noclegowych. W połowie lat 90. ówczesne władze Krakowa wydzierżawiły go prywatnej spółce. Ta jednak zalegała z czynszem, więc w końcu wypowiedziano jej umowę. Sprawa skończyła się wieloletnią batalią w sądzie. W tym czasie motel popadł w ruinę. Kraków odzyskał go dopiero w 2008 roku. Od tego czasu bezskutecznie próbował go sprzedać. Dwa lata temu motel został wyburzony.

 

 

 

 

(Dominika Baraniec/rk/ko)

Zniszczony Motel Krak
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię