Praca policyjnego przewodnika i jego psa to bardzo specyficzne zajęcie. Czworonogi przechodzą wraz z funkcjonariuszem, któremu zostają przydzielone, intensywne półroczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej. To jedyny w kraju ośrodek szkolenia przewodników i tresury policyjnych psów służbowych. W ciągu kolejnych lat przewodnik i pies biorą udział w wielu szkoleniach.

Takie szkolenie 9 lat temu przeszła Juna – owczarek niemiecki, która została wytypowana do służby w policji. Wraz z asp. szt. Oliwierem Szybą odbyli podstawowe szkolenie i rozpoczęli wspólną pracę.

Juna szkolona była głównie do wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok i właśnie do takich poszukiwań była wykorzystywana. Wspólnie z funkcjonariuszem patrolowali też ulice i brali udział w poszukiwaniach zaginionych osób oraz zabezpieczaniu miejsc przestępstw. Po 30 latach służby policjanta, w tym 9 wspólnych z Juną, nadszedł odpowiedni czas by przejść na zasłużoną emeryturę.

Przez te lata między psem a przewodnikiem wytworzyła się silna więź, dlatego przewodnik postanowił, że Juna zamieszka z nim i na swojej psiej emeryturze będzie cieszyła się spokojem, miała mnóstwo czasu na spacery, zabawy i psie przyjemności.