W Krzeszowicach w ciągu ostatnich kilku lat wymieniono ponad półtora tysiąca kopciuchów. Mieszkańcy chętnie sięgali po dopłaty na ten cel, a mieli do wyboru te z budżetu państwa, samorządu województwa i gminy.

Najczęściej korzystali ze wsparcia w ramach programu Czyste Powietrze - mówi Adam Godyń wiceburmistrz Krzeszowic:

 

Od początku programu byliśmy w czołówce i dalej utrzymujemy 5. miejsce w województwie pod względem liczby złożonych wniosków do programu Czyste Powietrze. Jest to w tej chwili 1019 wniosków.

 

Kilkadziesiąt osób rocznie składa też wnioski o dofinansowanie z gminnego programu, z którego mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy bez względu na dochody. Mimo różnego rodzaju dopłat do wymiany kotłów bezklasowych w Krzeszowicach wciąż jest prawie 1800 kopciuchów. To pokazuje, że mamy jeszcze wiele do zrobienia - podkreśla wiceburmistrz Godyń:

 

Mamy na paliwo stałe 6416 pieców, w tym bezklasowych 1772. Tak stanowią deklaracje, które do Centralnej Ewidencji Budynków wpłynęły. I jest ten problem, zwłaszcza co do obiektów ubogich energetycznie. Takich domostw przynajmniej kilkaset mamy w gminie.

 

Krzeszowice sprzeciwiają się jednak zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski, bo jak podkreślają władze samorządu, nie chcą zaprzepaścić dotychczasowych wysiłków na rzecz poprawy jakości powietrza. Krzeszowice są też jedną z siedmiu gmin w regionie, które przyjęły własne uchwały antysmogowe, zakładające zakaz instalowania kotłów na węgiel w nowo powstałych budynkach i zakaz używania tego paliwa od 2030 roku.

 

Przyjęcie takiej uchwały zasługuje jak najbardziej na pochwałę. Było niewiele gmin w Małopolsce, które zdecydowały się na ten krok, aczkolwiek takie działania powinny być też wzorem dla innych gmin i pokazywać, że wszystkie działania, które zmierzają do poprawy jakości powietrza, działają na korzyść gminy, poprawiają jej wizerunek, a przede wszystkim zapewniają czyste powietrze jej mieszkańcom

 

Mówiła Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Mieszkańcy zauważyli pozytywne zmiany w jakości powietrza, odkąd na terenie gminy jest mniej kopciuchów.

Władze Krzeszowic, podobnie jak wójtowie i burmistrzowie innych małopolskich gmin zauważają, że zainteresowanie dopłatami do wymiany starych pieców znacznie zmalało w związku z kryzysem energetycznym.

Decyzję w sprawie ewentualnego wydłużenia zapisów małopolskiej uchwały antysmogowej radni podejmą w najbliższy poniedziałek. Za takim rozwiązaniem opowiada się 64 włodarzy gmin. Przeciwna jest z kolei większość mieszkańców regionu, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych w tej sprawie, zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski.