Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urząd Marszałkowski, w małopolskiej straży pożarnej i policji powstały specjalne struktury sztabowe, które sytuację będą monitorowały przez całą dobę. Nad bezpieczeństwem czuwać ma ponad 1000 policjantów z Małopolski oraz 200 z innych województw, a wspólne patrole z policją będzie odbywać także Straż Graniczna. Według zapowiedzi w stałej i pełnej gotowości ma pozostawać wówczas 2500 ratowników Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

"To działania i zadania, które obejmą prewencję i kontrolę, a także operacyjne zabezpieczenie wydarzeń. Z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego sprawdzane są nie tylko miejsca rozgrywek, ale także baza noclegowa dla zawodników. Sytuacja monitorowana będzie cały czas także w zakresie sanitarno-epidemicznym" – podał w komunikacie prasowym urząd. Do wzmożonego ruchu przygotowany jest także Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice.

W środowym Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego dotyczące zabezpieczenia III Igrzysk Europejskich uczestniczyli: wojewoda Łukasz Kmita, dyrektor Kancelarii Zarządu UMWM Katarzyna Pasiut, a także przedstawiciele małopolskich służb i Wojewódzkiej Inspekcji Nadzoru Budowlanego i Wydziału Infrastruktury MUW.