Neony na elewacji budynku, jako charakterystyczny element wystroju przestrzeni publicznej Nowej Huty zostały odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór istniejących niegdyś w tym miejscu pierwowzorów zgodnie ze stanem na przełom lat 70 i 80 XX w. Wykonane zostały trzy napisy, po jednym na każdej z elewacji.
Krakowscy urzędnicy podkreślili, że wykonanie projektu plastycznego neonów poprzedzone było kwerendą archiwalną, wywiadami oraz analizą plastyczną istniejących uwarunkowań architektonicznych i praktyki projektowej panującej pół wieku temu.
„Celem rekonstrukcji było przywrócenie nie tylko wartości estetycznej i symbolicznej, ale również wartości historycznej, zarówno jako elementu architektonicznego na zabytkowej elewacji, jak również jako urządzenia technicznego. Z tego powodu w czasie rekonstrukcji starano się, na tyle na ile to możliwe, nawiązać do praktyk wykonawczych stosowanych w momencie powstania oryginalnych neonów” - wskazano.
Całość prac była prowadzona pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
W ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty na początku stycznia br. przywrócono historyczny neon z lat 70 XX w. na pawilonie handlowym „Ludwik”. W kolejce do remontu i uruchomienia czeka jeszcze świetlny napis na znanej restauracji „Jubilatka” na oś. Teatralnym.
- A
- A
- A
Historyczne neony nowohuckiej restauracji „Stylowa” znów świecą
Trzy historyczne neony z przełomu lat 70. i 80. XX w. znajdujące się na restauracji „Stylowa” w krakowskiej Nowej Hucie zostały zrekonstruowane i zaświeciły na swoim dawnym miejscu. To kolejne podświetlane szyldy przywrócone w tej dzielnicy Krakowa. Neony z lat 70. i 80. ubiegłego wieku sukcesywnie przywraca Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie w ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty. Jak poinformował ZBK, właśnie zakończono prace i w piątek wieczorem uroczyście rozświetlono trzy neony zdobiące restaurację „Stylowa” na os. Centrum C 3 w Alei Róż. Wykonano także renowację elewacji budynku w obrębie parteru zgodnie z historycznym pierwowzorem. Według ZBK „Stylowa”, najstarsza restauracja w Nowej Hucie, działająca od 1956 roku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc na mapie Nowej Huty. Lokal stanowi własność Gminy Miejskiej Kraków i jest wynajmowany przez Zarząd Budynków Komunalnych.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:31
Z początkiem maja uruchomiono tarnowskie fontanny. Wśród nich tę na ul. Bernardyńskiej
-
14:26
Nietrzeźwy pacjent awanturował się w krakowskim szpitalu. Uderzył lekarza i żołnierza
-
14:07
Tymczasowy areszt dla 35-latka, który zaatakował znajomego siekierą
-
13:45
Dwie osoby ranne w wypadku w Tymowej. Trasa jest już przejezdna
-
13:24
Rekordowy dzień w historii krakowskiego lotniska. "Sezon letni zaczął się wcześniej"
-
12:56
Pijany kierowca trafił w ręce policji dzięki interwencji przechodniów
-
12:18
Turyści szturmują Morskie Oko. Korek i brak miejsc parkingowych
-
12:09
"Zobaczyć uśmiech na twarzy skarba". Szerpowie Nadziei pomagają spełniać marzenia
-
12:06
Miłość, przemoc i Alzheimer. Po 50 latach Bergman na nowo, mocniej i boleśniej
-
11:00
„Demon w rodzinie" – mroczna historia za kulisami popularnego vloga
-
10:00
Miłość, przemoc i Alzheimer. Po 50 latach Bergman na nowo, mocniej i boleśniej
-
08:45
Policyjny pościg w Gnojniku. Kierowca był pod wpływem narkotyków
-
08:33
Opłata będzie pobierana, choć uchwała została unieważniona. "Te pieniądze pomagają w rozwoju Zakopanego"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze