- Po naszym warszawskim centrum technologicznym, otwieramy teraz niezależny zespół inżynierski w Krakowie, który będzie prowadził samodzielne projekty, tworzące kluczowe technologie chmury obliczeniowej Google. Często są to technologie, na których opiera się funkcjonowanie elementów światowego internetu. Na co dzień korzystają z tego największe, globalne firmy - mówi Adam Malczak z Google Polska.

Rekrutacja już się rozpoczęła, a w planach jest rozwój krakowskiego zespołu i wzrost zatrudnienia w mieście w najbliższych latach. "W Krakowie zatrudnimy inżynierów i inżynierki po studiach, ale także z wieloletnim doświadczeniem w branży. Liczymy, że nie będą to tylko osoby z Polski. Chcemy, żeby do krakowskiego zespołu przyjeżdżali kandydaci i kandydatki z każdej części świata" - dodaje Malczak.

Zadaniem inżynierów w Krakwie będzie tworzenie kluczowych elementów usług chmury obliczeniowej i globalnej infrastruktury internetowej. To m.in. platforma Content Delivery Network pozwalająca przesyłać do internautów na całym świecie dane, multimedia oraz transmisję strumieniową z wykorzystaniem globalnej sieci Google, system Borg - zarządzający pracą centrów danych Google, czy usługi takie jak BigQuery, które są wykorzystywane przez największe światowe firmy do analizy ich danych.

Inwestycja w Krakowie stanowi kolejny etap inwestycji Google w Polsce. W ubiegłym roku ogłoszono powstanie zespołu wsparcia dla klientów usług chmurowych w biurze Google we Wrocławiu, a także otwarcie Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud w Warszawie.

W marcu Google ogłosił inwestycję w zakup i rozwój kompleksu biurowego The Warsaw Hub o wartości ok. 2,7 miliarda złotych. Wraz z powstaniem krakowskiego zespołu Google, pozostałe inwestycje firmy będą kontynuowane. Jednocześnie przewidywany jest dalszy rozwój obecności Google w Krakowie.