Rodzice niepełnosprawnych dzieci z Krakowa podkreślają, że ostatnie dni były prawdziwym koszmarem. Kierowcy spóźniali się po kilkadziesiąt minut, albo nie pojawiali się wcale. Często nie otrzymywali żadnej informacji zwrotnej, infolinie były zajęte, a problemy pojawiały się, bo dzieci w większości przypadków odbierała firma taksówkarska, która była podwykonawcą.
Miasto przeprasza rodziców za problemy i podkreśla, że umowa z firmą została zerwana w piątek tuż przed południem w trybie natychmiastowym. Od poniedziałku dzieci będą odbierane przez inną firmę. Będzie to jednak rozwiązanie tymczasowe.
Zgodnie z przepisami miasto musi rozpocząć przetarg na wyłonienie innego wykonawcy dowożącego niepełnosprawne dzieci do szkół. Jak poinformował Maciej Dadak - wicedyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie - zwycięzce poznamy za 2 miesiące. - Kwota jest duża, to jest przetarg, który wchodzi w progi unijne, dlatego minimum to jest dwa miesiące - mówi Dadak i zapewnia, że w tym czasie dowóz dzieci będzie zapewniony.
Od poniedziałku do czasu wyłonienia zwycięzcy do krakowskich szkół dzieci będzie dowozić firma z poprzednich lat. To świetna informacja, bo z tym przewoźnikiem nie było żadnych problemów - przekonują rodzice. Jak podkreślają, to ulga przede wszystkim dla dzieci. - Dzieci szczęśliwie dotrą do szkoły i szczęśliwie z tej szkoły będą odbierane - mówi jedna z matek.
Rodzice chcieliby również, by to właśnie ten sprawdzony przewoźnik realizował usługę przez cały rok. Apelują, by miasto wyłaniając zwycięzcę, pod uwagę brało nie tylko cenę. - Cena niestety zawsze będzie tym najważniejszym wskaźnikiem, natomiast takie zapisy wprowadzimy, żeby były dodatkowe kryteria, które nam pozwolą to rozstrzygnąć w sposób nieuciążliwy dla rodziców, ale również dla nas - zapewnia Maciej Dadak.
Na nierzetelnego przewoźnika miasto nałożyło 100 tysięcy złotych kary umownej. Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić - firma planuje złożenie odwołania.
O sprawie pisaliśmy też TUTAJ
(Bartłomiej Bujas/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.