Konkurs na podwykonawstwo świadczeń w zakresie terapii protonowej ogłosiło w marcu Centrum Onkologii w Krakowie, które też w ramach kontraktu z NFZ kieruje dorosłych na leczenie do Bronowic. Jak dotąd, od 2016 r., jedyną placówką w Polsce, która w ramach NFZ kierowała dzieci na leczenie do Bronowic, był szpital dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu, który jednak działał jako podwykonawca Centrum Onkologii.

Kontrakt Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu (USDK) z Centrum Onkologii wygasł w marcu. Było to tymczasowe trzymiesięczne przedłużenie jeszcze wcześniejszego kontraktu. Od marca konkurs na podwykonawstwo wznawiany był już pięć razy.

Rzecznik prasowy Centrum Onkologii Elżbieta Łuczyńska powiedziała PAP, że jak dotąd nikt nie zgłosił się do konkursu. Zgodnie z zapowiedziami konkursy mają być ogłaszane do skutku. Według niej "problemem" dla pediatrycznych pacjentów jest fakt, że Centrum Cyklotronowe Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej (CCB IFJ) nie jest szpitalem, lecz jednostką naukową. Rzecznik zapewniła, że Centrum Onkologii zależy na tym, aby znaleźć podwykonawcę na protonoterapię w Bronowicach.

Dyrekcja USDK zastrzegła w preambule ostatniej umowy z Centrum Onkologii (ze stycznia br.), że szpital nie będzie w stanie kontynuować protonoterapii u dzieci na niezmienionych warunkach. Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy USDK Natalia Adamska-Golińska, w ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do spotkań i wymiany korespondencji, ale żadna z propozycji zmian organizacyjnych wystosowana przez szpital nie została uwzględniona przez Centrum Onkologii. Warunki konkursu na realizacje protonoterapii u dzieci nie zostały zmienione, więc dyrekcja USDK informowała Centrum Onkologii, że nie złoży oferty w konkursie – ostatnie pismo w tej sprawie zostało wysłane 6 maja.

Szpital dwukrotnie (we wrześniu i listopadzie 2018) zwracał się do Ministerstwa Zdrowia z apelem o zmianę warunków organizacji tego świadczenia, ale odpowiedzi nie otrzymał.

Obecnie szpital nie prowadzi kwalifikacji nowych pacjentów. Kontynuowana jest protonoterapia u trojga dzieci zakwalifikowanych w ramach zakończonej już umowy.

W opinii dyrekcji USDK jednym z głównych problemów jest to, że jedyny w Polsce ośrodek terapii protonowej nie ma zaplecza medycznego i zlokalizowany jest na terenie jednostki, która nie jest placówką medyczną.

Wskazania do radioterapii protonowej u dzieci w większości dotyczą nowotworów centralnego systemu nerwowego. Stan ogólny i neurologiczny wielu takich pacjentów – czytamy w komunikacie USDK – często po ciężkich zabiegach neurochirurgicznych, nie pozwala na bezpieczny transport i leczenie poza szpitalem, na terenie instytucji pozbawionej zaplecza medycznego jakim jest CCB IFJ.

Dotychczas radioterapii protonowej poddane zostały wszystkie dzieci skierowane do USDK, które spełniały kryteria kwalifikacji i których stan pozwalał na bezpieczny transport i leczenie poza szpitalem. W sumie od 2016 r. protonoterapię zakończono u dziewięciu pacjentów pediatrycznych.

W pierwszym kwartale tego roku do USDK na protonoterapię skierowano siedmiu pacjentów. Stan dwójki z nich nie pozwalał na leczenie poza placówką medyczną, pozostali zostali zakwalifikowani. Ostatecznie dwoje pacjentów zrezygnowało z leczenia, a u trójki wdrożono protonoterapię i jest ona kontynuowana w ramach wcześniejszego kontraktu USDK z Centrum Onkologii.

Terapia protonowa stosowana jest w leczeniu nowotworów usytuowanych w trudno dostępnych miejscach, np. w czaszce, mózgu czy w oku. Ośrodek w Bronowicach jest jedyną taką placówką w kraju, działa od 2016 r. Wcześniej Polacy na terapię protonową wyjeżdżali za granicę – do Niemiec, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i do USA.

Centrum Cyklotronowe to przede wszystkim jednostka naukowa, pracują tu uczeni. Centrum zapewnia jednak, że dysponuje właściwym do prowadzenia protonoterapii zapleczem i personelem. Placówka przyjmuje coraz więcej dorosłych pacjentów (w połowie ub.r. było to około 6-10 osób dziennie, a obecnie kilkanaście), już nie tylko z krakowskiego Centrum Onkologii, ale też ze Śląska, a także pacjentów indywidualnych.

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

(PAP/ew)