"Ostatni rok był szczególnie trudny dla Ukrainy. To rok eskalacji inwazji na mój kraj. To także dziewiąty rok wojny" – mówił w czwartek na konferencji prasowej konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

Podziękował mieszkańcom Krakowa i Małopolski za stanie ramię w ramię z narodem ukraińskim, za wsparcie humanitarne, militarne, za otwarcie domów i serc. Podziękował wojewodzie, samorządom i archidiecezji krakowskiej oraz wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzeń solidarnościowych.

Pierwszy marsz – marsz "Razem dla pokoju" – poprzedziła o godz. 16.30 msza w intencji pokoju w katedrze wawelskiej, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. "Zapraszamy wszystkich. Ostatni rok eskalacji konfliktu przybiera formę ludobójstwa. Nie możemy pozostać na to obojętni" – powiedział rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski. O 18 w Krakowie odbędzie się też druga msza – tym razem w cerkwi przy ulicy Wiślnej. Nabożeństwa odbywały się we wszystkich cerkwiach skupiających społeczność ukraińską 

Po mszy, w katedrze odbył się koncert Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej "Slobozhansky" z Charkowa. Następnie ze wzgórza wawelskiego wyruszył marsz, który ulicą Grodzką przejdzie na Rynek Główny. Tu młodzi ludzie z Polski i Ukrainy mają wygłosić apel o pokój.

Następnie, ok. 19.30, na Rynku Głównym rozpoczął się drugi marsz – marsz "Razem do Zwycięstwa". Uczestnicy przeszli ulicami Floriańską, Basztową i Krowoderską na skwer Wolnej Ukrainy przy placu Biskupim. Tam przed rosyjskim konsulatem zapalili znicze za poległych ukraińskich żołnierzy i wszystkie ofiary tej wojny. Potem – ulicami Asnyka, Dunajewskiego, Szewską – uczestnicy wrócą na Rynek Główny.

Organizatorzy prosili o zabranie ze sobą flag ukraińskich oraz o nieprzynoszenie żadnych symboli politycznych oraz flag państw agresorów.

Marsz "Razem dla pokoju" zorganizowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa Witold Kozłowski i konsul generalny Ukrainy Wiaczesław Wojnarowski.

Marsz "Razem do Zwycięstwa" zorganizowała koalicja Otwarty Kraków, zrzeszająca ponad 70 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.