Premier deklaruje także wzmocnienie wschodniej granicy, na które ma być przeznaczone nawet 10 miliardów złotych, a także doposażenie polskiej armii. Zapowiedział, że raport przedstawi najprawdopodobniej już w poniedziałek.

To jest rzecz święta, najważniejsza, że tu na krakowskim rynku dzisiaj wspólnie z polskimi żołnierzami i z ich dowódcami możemy sobie głośno, uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii

- powiedział Donald Tusk

"Dzięki wam żołnierzom, dzięki waszym dowódcom, dzięki całemu polskiemu narodowi, dzięki tej narodowej mądrej wizjonerskiej polityce, którą wspólnie prowadzimy od 35 lat i której efektem jest to narodowe bezpieczeństwo" - dodał, zwracając się do obecnych na krakowskim rynku.

Premier przywołał swoje rozmowy z weteranami 2. Korpusu Polskiego, którzy zdobyli Monte Cassino, podkreślając, że są oni bardzo dumni ze swojej ojczyzny. "Że jest taka jak wtedy w ich marzeniach, kiedy wspinali się na wzgórze - jest wolna, jest bezpieczna, jest silna, i z każdym dniem bezpieczniejsza i silniejsza, chociaż czasy są tak wielkim wyzwaniem, nie tylko dla naszej ojczyzny" - zaznaczył Tusk.

Szef rządu przedstawił także założenia planu obrony i odstraszania "Tarcza Wschód", informując jednocześnie o decyzji, aby zainwestować w "bezpieczną wschodnią granicę 10 mld zł". "Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga" - mówił.

Ponadto, premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu poinformuje o działaniach państwa polskiego wymierzonych w autorów prowokacji i aktów sabotażu i dywersji. "Niestety również na polskiej ziemi w ostatnich tygodniach mamy z nimi do czynienia" - zaznaczył. Zapewnił też, że Polska będzie w tym obszarze państwem nie tylko odpornym, ale i bezlitosnym wobec tych, którzy chcą destabilizować sytuację.

"Przeciwdziałamy, zatrzymujemy, aresztujemy tych, którzy próbują atakować ojczyznę, Polskę, tu, na naszej ziemi. Państwo polskie będzie wobec nich absolutnie bezwzględne" - podkreślił.

Tusk podał też, że w poniedziałek będzie rozmawiał o finalizowaniu procesu finansowania komponentu satelitarnego z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Jak zapowiedział, Polska ma na ten cel otrzymać kredyt w wysokości pół miliarda złotych.

Bezpieczeństwo Polski to także (...) bezpieczne niebo nad Polską - (...). Zdajemy sobie sprawę - po doświadczeniach Izraela, po doświadczeniach Ukrainy, że jedno państwo nie jest w stanie podołać temu wysiłkowi, jakim jest bezpieczna kopuła, bezpieczne niebo, bezpieczna powietrzna obrona nad Polską, nad regionem - przede wszystkim, ale też nad całym kontynentem

- podkreślił, wyjaśniając powody, dla których rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego. Komponent ten ma być częścią budowy tzw. żelaznej kopuły nad Europą.

Szef rządu przypomniał też o programie "Szpej", który ma poprawić stan ekwipunku polskich żołnierzy. Wyjaśniając, że słowo "szpej" w wojsku oznacza wyposażenie żołnierzy, m.in. hełmy, celowniki, mundury i noktowizory, Tusk podkreślił, że "będzie to oznaczało, że polski żołnierz będzie wyposażony, umundurowany najnowocześniej w Europie". "Ci wszyscy, którzy źle życzą Polsce, żeby ci wszyscy, którzy w swoich planach mają atak, agresję na naszych sojuszników czy na nasz kraj, żeby usłyszeli dzisiaj tu z krakowskiego rynku: +wara od Polski+" - podkreślił.

Hołd bohaterom 2. Korpusu Polskiego, którzy 80 lat temu zdobyli Monte Cassino, złożył także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Wzięcie sprawy w swoje ręce, odwaga i niezłomność są zawsze źródłem zwycięstwa. Bez odwagi, bez siły nie ma wolności. Wolność potrzebuje naszej siły, potrzebuje naszej odwagi" - mówił minister, przedstawiając też okoliczności polskiego tryumfu sprzed 80 lat.

"Najnowocześniejsze śmigłowce, samoloty, wozy opancerzone - wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Musimy odpowiadać na potrzeby nowoczesności. Oprócz komponentu wojsk kosmicznych, komponentu satelitarnego, będziemy budowali komponent dronowy, wojska bezzałogowe, medyczne. Wyciągamy wnioski z wojny na Ukrainie, z tego co tam się sprawdziło, co jest najskuteczniejsze" - zapewnił.

Monte Cassino wraz z znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów było w czasie drugiej wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach, zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.